خواص آفتاب‌گردان برای سلامتی؛‌ ۱۰ خاصیت شگفت انگیز و نحوه مصرف آن

0

هنگانیکه از گیاه آفتاب گردان سخن به میان می‌آید معمولا تخم آفتاب گردان در ذهن تداعی می‌شود زیرا که همه ما با تخم آن آشنایی داریم که بمصرف تغذیه پرندگان می‌رسد و یا خود از آن استفاده می‌کنیم ولی تمام قسمت‌های این گیاه آفتاب پرست از ریشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن دارای خواص بسیاری است.

سرخ پوستان آمریکا این گیاه را بخاطر تخم آن که بمصرف غذا میرسد میکاشتند و پرورش می‌دادند.

آفتاب گردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند. گل آن درشت و زیبا و بقطر ۳۵ سانتیمتر می‌باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد که تخم‌های آفتاب گردان دورتادور آنرا گرفته‌اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب گردان روغن گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

خواص داروئی اسانس گل آفتاب گردان برای التیام زخمها و پائین آوردن فشار خون بکار می‌رود. اسانس برگهای آفتاب گردان خاصیت میکروب کشی دارد. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمتهای گیاه آفتاب گردان استفاده می‌شود. در مورد زیر می‌توان از این گیاه استفاده کرد و از خواص درمانی آن برخوردار شد.

۱) زنگ زدن گوش: مغز ساقه آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مانند چائی دم کنید و روزی سه فنجان از این چائی بنوشید.

۲) تقویت معده و پائین آوردن فشار خون: ۳۰ گرم برگهای خشک آفتاب گردان را دم کنید و سه فنجان در روز بنوشید.

۳) سرگیجه، ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان: ۲۰ گرم از گلهای خشک آفتاب گردان را در آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از این دم کرده را بنوشید.

۴) درد معده، بیماریهای دستگاه ادراری، یبوست: ۳۰ گرم ریشه خشک شده آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد یک فنجان از آنرا سه بار در روز بنوشید.

۵) آرتروز و ورم پستان: هنگامیکه آفتاب گردان گل می‌دهد، طبق گل (قسمت پائین گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده و در آب انداخته آنقدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل‌های دردناک بمالید و ماساژ دهید درد آرتروز برطرف می‌شود. برای درمان ورم پستان در

زنان شیرده طبق گل را هنگامیگه گل و دانه داده است جدا کنید و در زیر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو (سرخ کنید) دهید که کاملا قهوه‌ای شود و بعد آنرا خورد کرده و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده‌اید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تا شفا یابد.

۶) اسهال خونی: برای درمان اسهال خونی تخم آفتاب گردان را (بمقدار ۳۰ گرم) در آب ریخته و حدود یکساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آنرا با نبات یا قند شیرین کرده و به مریض بدهید. ۷) سردردی که همراه با سرماخوردگی است: ۳۰ گرم تخم آفتاب گردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید.

۸) بیماری فتق: ۳۰ گرم ریشه تازه آفتاب گردان را با آب و شکر قهوه‌ای بجوشانید و این جوشانده را سه بار در روز بنوشید.

۹) سنگ کلیه: حدود یک متر از مغز ساقه آفتاب گردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته بملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه بمدت یک هفته و روزی یکبار آنرا بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.

۱۰) زخم، بریدگی و جراحت: مغز ساقه آفتاب گردان را باید له کرد و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشت که خونریزی را بند می‌آورد و بهبودی را تسریع می‌کند. سعی کنید گیاه آفتاب گردان را در حیاط خود بکارید و از خواص درمانی آن استفاده کنید.

تخم آفتاب گردان را باید بصورت خام استفاده کنید چون بو داده و نمک‌زده آن دارای خواص ذکر شده در این مبحث نمی‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.