طولانی‌ترین، عمیق‌ترین، مرتفع‌ترین و زیبا‌ترین تونل‌های جهان

0

گرچه در طبیعت هم حیواناتی وجود دارند که به صورت غریزی تونل می‌سازند اما تونل‌های ساخته دست بشر حکایت دیگری دارند. طولانی‌ترین، عمیق‌ترین، مرتفع‌ترین و “زیبا‌ترین” تونل‌های جهان در این گزارش تصویری:

سوئیسی‌ها قهرمان جهان در تونل‌سازی هستند. طولانی‌ترین تونل قطار رو جهان به طول ۵۷ کیلومتر هم در این کشور واقع شده که ساخت آن در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید. تکنیک و تکنولوژی تونل‌سازی و همچنین تونل‌های امروزین به لحاط امنیت، نورپردازی، تهویه هوا و دیگر امکانات جزو شاهکار‌های ساخته دست بشر محسوب می‌شوند.

طولانی‌ترین تونل بزرگراه در نروژ قرار دارد. طول این اتوبان تونل ۲۴ کیلومتر و ۴۵۱ متر است. این تونل که ۲۰ سال از ساخت آن می‌گذرد فاصله بین اسلو و برگن را کوتاه می‌کند.

تونل نروژ عمدا بخاطر جلوگیری از خستگی رانندگان دارای پیچ و خم است و هر چند کیلومتر چراغ‌های رنگی گوناگون دارد.

تونل پونتا المپیکا در کوه آند کشور پرو واقع شده و در ارتفاع ۴۷۰۰ متری قرار دارد که مرتفع‌ترین تونل جهان است. این تونل که در سال ۲۰۱۳ افتتاح شده با طول ۱۴۰۰ متر فاصله زمانی سفر را از ۹ ساعت به ۲ و نیم ساعت کاهش می‌دهد.

از ۵۰ کیلومتر طول “تونل مانش” (یورو تونل) که در سال ۱۹۹۴ افتتاح شد، ۳۷ کیلومتر آن در زیر دریا و کانال مانش قرار دارد. این تونل دو کشور فرانسه و بریتانیا را به هم متصل می‌کند.

عمیق‌ترین نقطه تونل مانش ۷۵ متر در زیر کف دریا قرار دارد. این تونل طولانی‌ترین تونل جهان است که از زیر آب می‌گذرد.

تونل “زایکان” که در ژاپن در سال ۱۹۸۸ افتتاح شد با ۵۳ کیلومتر طولانی‌ترین تونل زیر آبی جهان محسوب می‌شد که دو جزیره هونشو و هوکایدو را به هم متصل می‌کند. از آنجایی که فقط ۲۳ کیلومتر آن در زیر آب قرار داشت تونل مانش در سال ۱۹۹۴ رکورد زیر آب را از زایکان ربود.

طولانی‌ترین تونل تحقیقاتی با ۲۶ هزار و ۶۵۹ متردر منطقه مرزی “سرن” بین سوئیس و فرانسه واقع شده است. در این تونل که در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد محدودیت سرعت برای پروتون‌ها وجود ندارد و ۱۱ هزار بار در ثانیه در آن به حرکت در می‌آیند.

هامبورگی‌ها معتقدند که یکی از زیبا‌ترین تونل‌های جهان در این شهر و در زیر رودخانه “البه” قرار دارد. کاربران با یک آسانسور وارد تونل می‌شوند.

تونل هامبورگ که در سال ۱۹۱۱ ساخته شده بیش از ۴۲۶ متر طول دارد که حالا ورود خودرو به آن ممنوع شده و پیاده یا با دوچرخه می‌توان مسیر سنت‌پاولی تا بندر را طی کرد.

طولانی‌ترین تونل آلمان “رن اشتایگ” به طول ۷ کیلومتر و ۹۱۶ متر در سال ۲۰۰۳ در تورینگن افتتاح شد.

تونل سن برنهارد بزرگ در سوئیس که در سال ۱۹۶۴ افتتاح شد اولین عبور از زیر رشته‌ کوه‌های آلپ بود.

تونل مون بلان یک تونل مرزی بین فرانسه و ایتالیا به طول ۱۱ کیلومتر و ۶۰۰ متر است که در سال ۱۹۶۵ افتتاح شد. این تونل شهر شامونی – مون بلان فرانسه را به شهر کورمایر ایتالیا متصل می‌کند و مسیر میان دو شهر را می‌توان با خودرو حدود ۱۵ دقیقه طی کرد.

منبع: دویچه وله

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.