وبا چطور ایجاد می‌شود و تشخیص و درمان آن چیست؟

وبا موجب یک اسهال ترشحی با دهیدراتاسیون شدید می‌شود . شایع‌ترین راه اکتساب وبا خوردن آب آلوده شده با مدفوع انسان می‌باشد.

اتیولوژی: وبا توسط ویبریو کلرا زیرگروه ۰۱ (بیوتیپ کلاسیک و بیوتیپ التور) و ۰۱۳۹ ایجاد می‌شود.

تظاهرات بالینی:

بعد از یک دوره کمون ۴۸-۲۴ ساعته و با به صورت کاراکتریستیک با یک اسهال آبکی بدون درد که سریعا حجیم می‌شود؛ تظاهر می‌یابد. بیماران اکثرا استفراغ می‌کنند. در ویا تب وجود ندارد.

مدفوع در این بیماران فاقد صفرا، خاکستری، دارای رشته‌های موکوس، فاقد خون و دارای بوی غیرزننده است (بویی شبیه ماهی دارد که به آن مدفوع «آب برنج» می‌گویند.

تشخیص: شک بالینی به وبا را می‌توان با شناسایی ویبریو کلرا در مدفوع، تأیید می‌گردد. محیط‌های کشت و با عبارتند از: TTG و TCBS تیوسولفات سیترات نمک صفراوی سوکروز)

درمان:

مرگ ناشی از وبا به علت شوک هیپوولمیک می‌باشد؛ بنابراین درمان افراد با ویبریو کلرا در وهله اول نیازمند احیاء مایعات است.

در حال حاضر WHO نوع اسمولاریته پایین ORS را جهت مایع درمانی و با توصیه میکند. ORS بر پایه برنج بر ORS استاندارد، ارجح است. در صورت لزوم استفاده از مایع درمانی وریدی، رینگر لاکتات سرم انتخابی در مبتلایان به وبا است. حتما باید مکمل پتاسیم به بیمار تجویز شود که ترجیحا از راه خوراکی تجویز می‌شود.

آنتی بیوتیک تراپی: همانگونه که گفته شده اساس درمان، احیاء مایعات است. استفاده از آنتی بیوتیک، مدت و حجم دفع مایعات را کاهش می‌دهد و پاکسازی ارگانیسم از مدفوع را سرعت می‌بخشد، اما جهت درمان و با ضروری نیست. تجویز آنتی بیوتیک فقط برای بیماران با دهیدراتاسیون شدید و متوسط توصیه می‌گردد. ۲ آنتی بیوتیک انتخابی برای وبا عبارتند از: اریترومایسین یا آزیترومایسین

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.