در دو ماه اخیر، ثبت سفارش واردات موبایل توسط تامین‌کننده‌ها، ۱۰ برابر کاهش یافته است!

0

اگر این روزها می‌بینید که قیمت موبایل‌ها به صورت غیرمنطقی افزایش یافته و به میزان قابل توجهی از حاصلضرب قیمت گوشی در ارزش دلار، بیشتر شده، یک علت آن را در افزایش تقاضا نسبت به عرضه باید جستجو کنید.

به تازگی دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل -امیر اسحاقی- در این مورد آمار جالبی اعلام کرده و گفته است که در دو ماه اخیر ثبت سفارش شرکت‌ها، نسبت به تیرماه بیشتر از ۱۰ برابر کاهش داشته است!

این امر در حالی رخ داده که به خاطر بازگشایی مدارس و لزوم استفاده از گوشی‌های هوشمند برای آموزش از راه دور و برنامه شاد، میزان تقاضا بالا رفته است.

تا پایان شهریور ماه سال جاری تعداد یک میلیون و ۱۸۳ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده و در همین مدت یک ملیون و ۵۰۰ هزار گوشی خریداری و فعال شده است.

چرا عرضه کاهش پیدا کرده؟ عمده مشکل برمی‌گردد به مسائل پیرامون محدودیت‌های سقف واردات و همچنین عدم تخصیص ارز.

اگر به آمار ۱۲ ماهه هم بنگریم، میزان عرضه ۱۵ میلیون و ۳۸۰ هزار دستگاه بوده، در صورتی که ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه گوشی موبایل به فروش رسیده است.

بر همین اساس،  تازه‌ترین آمار گوشی‌های پرفروش در ایران در حال حاضر به ترتیب عبارتند از گوشی‌های برند سامسونگ، شیائومی، نوکیا، هواوی و اپل. (به ترتیب ۵۲ درصد – ۱۵ درصد و ۱۳ ، ۱۰ و ۵ درصد بازار)

سامسونگ مدل A10s پرمصرف‌ترین تلفن همراه در بین کاربران ایرانی است و در بین مدل‌های مختلف اپل نیز آیفون ۱۱ با تعداد ۱۴۸ هزار دستگاه پرمصرف‌ترین مدل این برند آمریکایی طی ۱۲ ماه اخیر بوده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.