تست پوستی توبرکولین یا PPD چیست؟

0

تست پوستی توبرکولین یا PPD با بیشترین گستردگی، در غربالگری سل نهفته به کار برده می‌شود. این تست پاسخ سلول‌های T را مورد سنجش قرار می‌دهد.

PPD در تشخیص سل فعال از ارزش کمی برخوردار است، زیرا حساسیت و ویژگی آن پایین می‌باشد و قادر به افتراق میان عفونت نهفته و بیماری فعال نمی‌باشد.

درمان عفونت نهفته سل: بخش عمده‌ای از کنترل سل در ایالات متحده عبارت است از: تجویز ایزونیازید به افراد مبتلا به سل نهفته و خطر بالای بیماری فعال.

تجویز ایزونیازید: تجویز ایزونیازید به مدت ۹-۶ ماه، خطر سل فعال را تا ۹۰% کاهش می‌دهد. اثر محافظتی مادام العمر است.

پروفیلاکسی با ایزونیازید، خطر ابتلا به سل را در مبتلایان به عفونت HIV کاهش می‌دهد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

پروفیلاکسی براساس PPD:

شروع ایزونیازید براساس میزان آندوراسیون پس از تست PPD در گروه‌های مختلف متفاوت است. ابتدا ۵ واحد از PPD به ناحیه قدامی ساعد تزریق می‌شود و ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد – میزان ناحیه سفتی یا اندوراسیون (برحسب میلی متر، اندازه‌گیری می‌شود؛ – قطر قرمزی ملاک ما نمی‌باشد.

در برخی موارد واکنش به تست PPD با گذشت زمان کاهش می یابد، در این موارد اگر تست یک هفته بعد تکرار شود، واکنش پوستی مجددا بوجود می‌آید (آزمون دو مرحله ای).

۱- در افراد در تماس نزدیک با بیماران سلی، افراد HIV مثبت یا کسانی که در Chest x Ray آن‌ها سل التیام یافته وجود دارد، اندوراسیون ۵ میلی متر در تست PPD، اندیکاسیونی برای تجویز ایزونیازید می‌باشد.

۲- در سایر افرادی که در معرض خطر هستند قطر اندوراسیون باید ۱۰ میلی متر باشد تا ایزونیازید تجویز شود.

۳- در افرادی که خطر سل در آن‌ها بسیار پایین است، قطر اندوراسیون باید ۱۵ میلی متر باشد تا پیشگیری با ایزونیازید آغاز شود (بجز با اهداف استخدامی که غربالگری طولی موردنیاز است و TST در این افراد با خطر پایین، اندیکاسیون ندارد).

از تست IGRA هم برای تشخیص سل نهفته استفاده می‌شود. دو استثناء در دو گروه از افراد زیر حتی اگر TST و IGRA منفی باشد باید اقدام به پروفیلاکسی با ایزونیازید نمود؛ به عبارت دیگر در این دو گروه بدون توجه به میزان PPD TST)، پروفیلاکسی با ایزونیازید اندیکاسیون دارد.

١- شیرخواران و کودکانی که در تماس با افراد مبتلا به سل بوده‌اند.

۲- افراد HIV مثبت که با افراد مبتلا به سل، تماس داشته‌اند. در مبتلایان به عفونت HIV باید قبل از درمان سل نهفته، وجود سل فعال در آن‌ها Rule out شود.

در صورت عدم وجود ۴ علامت سرفه، تب، کاهش وزن و تعریق شبانه، سل فعال رد می‌شود.

به طور کلی در تمام بیماران قبل از درمان س ل نهفته با ایزونیازید باید وجود سل فعال Rule out شود.

نکات مهم در تست‌های تشخیصی سل

۱- مهمترین کاربرد آزمون PPD ) TST )، غربالگری عفونت مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است.

۲- تست سنجش آزاد شدن اینترفرون گاما (IGRAs) برای تشخیص مایکوباکتریوم توبرکلوزیس از TST، اختصاصی‌تر است.

۳- در افراد بالای ۵ سال، تست IGRAs برای تشخیص عفونت نهفته سلی نسبت به TST ارجح‌تر است ولی در افراد کمتر از ۵ سال، TST روش ارجح است.

۴- تست Xpert MTB / RIF یک تست سریع با حساسیت و ویژگی بالا می باشد که برای موارد زیر به کار برده می‌شود:

الف) تست اولیه بر روی CSF در افراد مشکوک به مننژیت سلی

ب) به عنوان تست اولیه در کودکان و بالغین مبتلا به سل MDR یا سل همراه با عفونت HIV

دریافت کنندگان پیوند عضو با PPD بیشتر یا مساوی ۵ میلی متر باید ایزونیازید دریافت نمایند.

   

پستهای اخیر

بالا آمدن سطح دریاها در دهه‌های آینده چه شهرهایی را از بین خواهد برد؟ شمال ایران دچار چه مشکلاتی…

بسیاری از شرایط تا زمانی که واقعا رخ ندهند، توسط ما جدی گرفته نمی‌شوند. تغییراتی اقلیمی از چیزی که ما تصور می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند و حتی در زمان زندگی خود ما، ممکن است مستقیما زندگی ما را تغییر بدهند. مثلا بر اساس تخمین‌هایی که در…

حالا دیگر مخاطب شما در فیس‌تایم می‌تواند هر آدمی باشد که یک مرورگر دارد، خواه در ویندوز و خواه در…

اپلیکیشن چت FaceTime اپل به لطف قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey، از ویژگی‌های جدیدی مانند اشتراک صفحه با دوستان، مود پرتره لایو، نویز کنسلینگ بهتر و حتی نسخه وب برخوردار شده است. نسخه تحت وب فیس‌تایم مورد توجه…

بهترین گوشی‌های سال ۲۰۲۰ که هنوز در سال ۲۰۲۱ ارزش خرید دارند

چه کسی می‌گوید شما باید همیشه جدیدترین و بهترین گوشی معرفی شده در امسال را بخرید؟ ما مطمئن نیستیم که این بهترین خرید برای شما باشد. استفاده از جدیدترین و بهترین گوشی با فناوری‌های روز و پیشرفته، لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است اما همیشه بهترین…

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.