این حیوانات، سرنوشت میلیون‌ها انسان را عوض کردند

0

حیوانات به مدت طولانی در تاریخ بشر نقش ایفا کرده‌اند. بعضی‌ها به جنگ رفته‌اند و بعضی هابه شناخت بیماریها کمک کرده‌اند. پا گذاشتن به مکان‌هایی که بشر هیچ وقت به آنجا نرفته بود و مشارکت در حمله‌ای که پست‌ترین و منفورترین تروریست دنیا را به کام مرگ نشاند دو نمونه از کارهایی هستند که حیوانات در آن نقش داشته‌اند. در این دو صفحه سراغ حیوانات زمینی رفته‌ایم یعنی آنهایی که در جنگ‌ها و… شرکت کرده‌اند و نقشی در پیشبرد تاریخ ایفا کرده‌اند.

ویتک Wojtek خرسی که سرباز رسمی لهستان بود

داستان این خرس، عجیب اما واقعی است. ویتک بچه خرس یتیمی بود که به جنگ جهانی دوم رفت و رسما عنوان سرباز ارتش لهستان گرفت. کار نظامی ویتک در سال ۱۳۲۱/ ۱۹۴۲ از رشته کوهای البرز در شمال ایران آغاز شد و با شرکت در نبرد مونت کازینو به اوج خود رسید. او در این نبرد با حمل جعبه‌های مهمات به همرزمانش کمک می‌کرد. اولین بار پسربچهای همدانی ویتک یتیم را پیدا کرده بود که بنا به گفته شکارچیان، مادرش را به ضرب گلوله کشته بودند بعد از مدت زمان کوتاهی در پاییز ۱۹۴۲ پسر همدانی، ویتک را در ازای چند قوطی غذا به سربازان لهستانی فروخت. خرس کوچک به سرعت تبدیل به حیوان دوست داشتنی در بین سربازان شد. آن‌ها خرس یتیم را غرق محبت و توجه خود کردند تا جایی که برای جایگزین کردن محبت مادرش که کشته شده بود، با شیشه شیر به او غذا می‌دادند. در عوض ویتک کوچک نیز به سربازان روحیه می‌داد. سربازان لهستانی در طول جنگ متحمل رنجهای زیادی از سوی شوروی شده بودند و در شرایط سختی به سر می‌بردند که دوری از خانواده و دوستان رنج آن‌ها را دو برابر کرده بود و وجود این خرس تنها سرگرمی آن‌ها بود. در بهار ۱۹۴۲ وقتی که سربازان آماده سوار شدن به کشتی بودند که از مصر به سوی ناپلی بروند و به کمپین نیروهای متفقین در ایتالیا بپیوندند، از ورود ویتک به عرشه کشتی خودداری شد؛ چرا که فقط سربازها اجازه این سفر را داشتند. بنابراین سربازهابه سرعت و از طریق دفتر نظامی در قاهره مجوز ورود خرس کوچک را به عنوان سرباز رسمی لهستان گرفتند و او را «Wojtek» نام گذاشتند که به معنی کسی بود که از جنگ لذت می‌برد. (Wojtek در زبان هلندی به معنای مبارز خندان است. به دنبال اطلاع از محبوبیت ویتک، فرمانده، نماد گروهان ۲۲ توپخانه را خرسی که حامل یک توپ جنگی بود انتخاب کرد. بعد از جنگ، ویتک در باغ وحش ادینبورگ زندگی می‌کرد و پایان عمر او در سال ۱۹۶۳) ۱۳۴۲ در ۲۲ سالگی بود. ویتک نماد همبستگی بین لهستان و اسکاتلند بود. در حال حاضر یادبود و مجسمه‌هایی از خرس سرباز در موزه‌های مختلف وجود دارد و شاید در آینده مجسمه بزرگ برنزی به عنوان یادبودی از ویتک در قلب ادینبورگ، جایی که محل زندگی او بود، بناشود.

کبوتر قاصدی که نیروهای ایالات متحده آمریکا را در جنگ جهانی اول نجات داد

در طول جنگ جهانی اول، شرامی ( در زبان فرانسه به معنی دوست عزیز) یکی از صدها پرنده‌ای بود که مخابرات ارتش آمریکا در فرانسه برای حمل پیام‌های مهم – که در قوطی به پرنده متصل می‌شد از طرف فرماندهان در میدان جنگ، از آن استفاده می‌کرد. در اکتبر ۱۹۱۸ / آبان ۱۲۹۷، شرامی با وجود اینکه به شدت با گلوله دشمن زخمی شده بود، پیغامی را به نیروهای ارتش آمریکا رساند. این پیغام از طرف سرگرد چارلز ویتلزی، سرباز لشکر گردان گمشده‌ای بود که در طول حمله موس آرگون» در کنار تپه‌ای در شمال شرقی فرانسه که توسط سربازان دشمن محاصره شده بود، به دام افتاده بود و این در حالی بود که آمریکایی‌ها بدون اطلاع از وجود چارلز، آن منطقه را به رگبار بسته بودند. اگرچه آلمانها بعد از اینکه شرامی به پرواز درآمد به سوی او شلیک کردند؛ اما جنگجوی پرنده موفق به بازگشت به قفس خود و رساندن پیغامی شد که موقعیت ویتلزی را برای امریکایی‌ها مشخص می‌کرد. نتیجه استفاده از پرنده پیغام رسان در جنگ، نجات یافتن گردان گمشده بود که به همین دلیل، مدال ارتش فرانسه (Croix de Guerre) توسط دولت آن کشور به شرامی اهدا شد. بعد از مرگ شرامی در سال ۱۹۱۹، این پرنده معروف به شیوه تاکسیدرمی نگهداری و در موزه اسمیتسونیون Smithsonian واشنگتن به نمایش گذاشته شد.

اسبی که به درمان دیفتری کمک کرد

جیم اسب یک مزرعه دار در آمریکا بود که واگن شیر حمل می‌کرد. یک روز که جیم حال خوشی نداشت صاحبش حدس زد که او به دیفتیری مبتلا شده است. به همین دلیل تصمیم گرفت او را به مزرعه برگرداند، اما ناگهان اتفاقی افتاد؛ حال جم رفته رفته بهتر شد تا جایی که دوباره سر کارش برگشت. به نظر می‌رسید که بدن اسب پادزهر بیماری را تولید کرده بود. بعد از این اتفاق دانشمندان از «جیم» برای تولید مقدار زیادی پادزهر بیماری دیفتری استفاده کردند که جان بسیاری از بیماران را نجات داد و به نظر می‌رسید دیگر کسی براثر دیفتیری از دنیا نمی‌رود اما این تمام ماجرا نبود. در سال ۱۲۸۰ / ۱۹۰۱ جیم به بیماری کزاز مبتلا شد و مجبور شدند او را بکشند؛ غافل از اینکه زمانی که از او برای درمان بیماری دیفتری استفاده می‌کردند هم کزاز داشته است. این اتفاق منجر به مرگ ۱۳ بیماری شد که پادزهر را بعد از مبتلا شدن جیم به کزاز دریافت کرده بودند. سنگینی این اتفاق با شیوع بیماری آبله ومرگ یک بیمار مبتلا به آبله براثر استفاده از واکسن آلوده دوبرابر شد و دنیا را نسبت به این موضوع آگاه کرد که بهتر است پیش از تزریق هر دارویی برای بدن انسان از استانداردهای آن مطمئن شد. تمام این حوادث باعث شد در سال ۱۹۰۲ قانون کنترل بیولوژیک» در آمریکا تصویب شود که در نهایت باعث تشکیل اداره مواد غذایی و دارویی در آن کشور و بعدها در تمام دنیاشد.

موشها و ککهایی که نیمی از جمعیت اروپای قرون وسطی را به کام مرگ کشاندند

در اواسط قرن چهاردهم، یک بیماری همه گیر مرگبار که مرگ سیاه نام گرفت، جمعیت اروپا را به یک سوم کاهش داد. در آن زمان دلیل مرگ سیاه ناشناخته بود؛ ولی برخی معتقد بودند این بیماری توطئه و نقشه یهودیان برای کشتن مسیحیان بود و بعضی دیگر آن را چیزی مثل زلزله یا مجازاتی از سوی خداوند به دلیل گناهانشان می‌دانستند. بعدها محققان دلیل اصلی مرگ سیاه رایک بیماری عفونی ناشی از باکتری Yersinia عنوان کردند که موش‌ها و سایر جوندگان کوچک را آلوده می‌کرد و از طریق نیش کک آلوده به انسان منتقل میشد.مرگ سیاه از طریق مسیرهای تجاری از آسیای مرکزی تا اروپا گسترش پیدا کرد، تا جایی که در اواخر سال ۱۳۴۰ میلادی/۷۱۹ شمسی عوارض مرگ و میر گسترده به سرعت منجر به تحولات اجتمای و اقتصادی شد. یکی از نتایج این مرگ سیاه، کمبود نیروی کار در برخی مناطق به خاطر کاهش جمعیت بود که باعث شد کارگران درخواست در آمد بالاترداشته باشند و به نسبت زندگی بهتری پیدا کنند.

میمونی که ۲۵۰ هزار نفر را کشت

در اکتبر ۱۹۲۰ / آبان ۱۲۹۹، الکساندر، پادشاه یونان مشغول قدم زدن در باغ بود که سگ او با میمون دست آموزی به زدوخورد پرداخت. وقتی پادشاه تلاش کرد تا دعوا را پایان دهد، میمون دیگری به او حمله کرد و او را گاز گرفت. به زودی جای زخم الکساندر عفونت کرد و پادشاه یونان ۲۰ روز بعد در ۲۷ سالگی از دنیا رفت. تاج گذاری الکساندر در طول جنگ جهانی اول بعد از تفویض تخت پادشاهی توسط پدرش به وی صورت گرفته بود. در پایان سال ۱۹۲۰، کنستانتین دوباره به تخت پادشاهی برگشت و برای دومین دوره پادشاهی‌اش، ملت خود را در جنگ ترکی – یونانی ( ۱۹۱۹ – ۱۹۲۲ ) رهبری کرد که در پایان منجر به شکست یونان شد. به دنبال سلسله اتفاقاتی که در پی مرگ الکساندر رخ داده بود، وینستون چرچیل انگلیسی گفته بود: «شاید اغراق نباشد که بگوییم نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر بر اثر گاز گرفتن میمون مردهاند.»

سگی که به دام انداختن اسامه بن لادن کمک کرد

نژاد بلژین مالینوس گونه‌ای از سگ است که اغلب ارتش آمریکا از آن استفاده می‌کند. کایرو سگ آموزش دیده‌ای بود که به راحتی قادر به انجام ماموریتهای نظامی فوق العاده از طریق دریا، هوا و زمین بود. او به راحتی از هلی کوپتر به پایین می‌پرید و حتی قادر به پرش با چتر نجات از ارتفاع بود. در می‌۲۰۱۱ / اردیبهشت ۱۳۹۰، کایرو در جریان حمله به محل زندگی اسامه بن لادن رهبر القاعده همراه نیروی دریایی ایالات متحده بود. این ماموریت بعد از یک دهه تعقیب اسامه بن لادن جنایتکار بین المللی که از مسببان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر بود، با مرگ او به پایان رسید. همان طور که بسیاری از جزئیات در مورد اعضای تیم دریایی که درگیر این عملیات محرمانه شده بود. سری باقی ماند، جزئیات در مورد کایرو نیز برای عموم ناشناخته است. ولی چیزی که می‌دانیم این است که کایرو از نژاد مالینیوس بود و این نژاد به خاطر هوش، سرعت و قدرت بویایی، برای ارتش آمریکا بسیار با اهمیت است. از زمان حمله به بن لادن، محل اقامت کایرو یک راز باقی مانده بود؛ ولی مدت کوتاهی بعد از عملیات گزارش شد که در زمان ملاقات رئیس جمهور وقت، باراک اوباما با نیروی دریایی و تبریک به آن‌ها، فرمانده کل درخواست دیدن کایرو را کرد که در نزدیکی اتاق جلسه منتظر بود.

منبع: دانستنیها – بهمن ۹۲

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.