علت‌های ایجاد خلط خونی و شیوه تشخیص و درمان آن

0

ساده‌ترین علت خلط خونی خون دماغ و بدترین علت آن گرفتاری‌های شدید شش است. به هر حال، آن را جدی بگیرید، حتی اگر چیز مهمی نباشد.

وجود خون در خلط دفع شده معمولا نشانه یک خونریزی خفیف در مسیر تنفسی بین بینی و انتهای ریه است. مثلا یک خون دماغ خفیف باعث چکیدن کمی خون از حفره پشت بینی به داخل ریه شده و با سرفه دفع می‌شود. اما خونریزی از جایی دیگر غیر از بینی ممکن است مشکل آفرین باشد. مثلا سرفه‌های شدید ممکن است رگی را در ریه پاره کند. در عفونت‌های ویروسی هم خلط خونی زیاد دیده می‌شود.

برنشیت و بعضی انواع سینه پهلو هم می‌توانند باعث خونریزی ریه شوند. لخته‌های خونی و تورم بافت ریه در اثر گرفتاری‌های قلبی نیز ممکن است علت خلط خونی باشند. و بدتر همه، سرطان ریه هم خلط خونی ایجاد می‌کند.

منبع این خون همیشه مسیر تنفسی نیست. ممکن است خونریزی در معده باشد و با سرفه خارج شود. اگر خون قرمز روشن باشد، خونریزی هنوز ادامه دارد. و اگر قرمز تیره، قهوه‌ای، یا مایل به سیاه باشد، خون خشک شده یا لخته شده است. در موارد کم اهمیت خون به صورت نقاط کوچک قرمز است و در موارد شدید رگه‌ها یا لکه‌های خون، با وجود خون در دهان است.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

بدون وجود سرماخوردگی با آنفلوانزا نقاط یا رگه‌های خونی در خلط دیده می‌شود. تب، درد قفسه سینه، و کوتاهی نفس وجود دارد. خلط خیلی قرمز است یا چندین بار خلط خونی دفع کرده‌اید.

درمان خلط خونی

شما نمی‌توانید خونریزی در خلط را بند آورید. چه این خونریزی بیخطر باشد و زود از بین برود، و چه ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

به تکرار آن توجه کنید. اگر سرماخوردگی یا عفونت شدید ویروسی دارید و نقاط خونی کوچکی در خلط دیده‌اید، در صورت تکرار یا بیشتر شدن آن نزد پزشک بروید.

جلو دفع خون را نگیرید. هیچ وقت برای جلوگیری از دفع خلط خونی شربت ضدسرفه مصرف نکنید. با این کار باعث جمع شدن خون در درون بدن و مخفی ماندن علائم گرفتاری‌های شدید می‌شوید. در صورتی که لازم باشد، پزشک داروی ضدسرفه مناسب تجویز می‌کند.

خلط را به آزمایشگاه ببرید. اگر چندین بار خلط خونی داشتید یا از وجود آن احساس نگرانی کردید، نمونه‌ای از خلط خونی را برای آزمایش جمع کنید. اگر علت آن عفونت باشد، این آزمایش به تجویز آنتی بیوتیک مناسب کمک می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.