علت‌های قرمزی بینی و شیوه درمان آن

0

قرمز شدن بینی در هنگام اسکی کردن نشان می‌دهد که حسابی از این ورزش لذت برده‌اید. اما قرمزی بینی به دنبال وارد شدن به یک اتاق خنک، خوردن یک فنجان قهوه داغ، یا سخنرانی در برابر یک جمعیت مفهومی دیگر دارد.

علت قرمز شدن بینی را می‌توان در یک عبارت خلاصه کرد: حساسیت بیش از حد رگ‌های خونی سیگاری‌ها و مبتلایان به بیماری‌های تیروئید رگ‌های حساسی دارند. در این افراد، ورود به یک اتاق خنک رگ‌های خونی سطح پوست را منقبض کرده و خون را به مرکز بدن می‌فرستد. با گرم شدن بدن، خون دوباره به پوست هجوم می‌آورد و بینی گلگون می‌شود.

بینی با تنش‌های هیجانی هم قرمز می‌شود. تنش جوشش آدرنالین را در بدن باعث می‌شود که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. کسانی که مستعد این واکنش هستند، سخنرانی در برابر عموم، یک برنامه کاری فشرده، یا جروبحث تند بینی آن‌ها را قرمز می‌کند.

اما اگر بینی شما زیاد قرمز می‌شود یا مدام قرمز است، دچار گلگونگی هستید؛ گلگونگی اختلالی پوستی است که در آن، رگ‌های خونی بینی گشاد شده‌اند. پنج درصد مردم به گلگونگی مبتلا هستند که در سنین بین ۳۰ تا ۴۰ سالگی خود را بروز می‌دهد. رگ‌های خونی تراوش دارند و التهاب خفیفی به وجود می‌آورند که بینی و چانه، گونه‌ها، و پیشانی) طوری قرمز می‌شود که انگار زیاد در معرض آفتاب بوده‌اید.

قرمزی ممکن است دوره‌ای باشد و به تدریج دائمی و چشمگیر شود. گاهی با با کورک‌های پر از چرک همراه است. و در مراحل پیشرفته، بینی در اثر بازسازی بافت قلنبه و متورم می‌شود

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

هنوز دلیل ایجاد گلگونگی معلوم نیست و نمی‌دانیم چرا افراد سفید رو، مخصوصا آنهایی که زود سرخ می‌شوند، بیشتر دچار می‌گردند. زنان بیشتر از مردان دچار گلگونگی می‌شوند، که ممکن است به علت یک ارتباط هورمونی باشد. بیشتر زنان در هنگام شروع یائسگی، اول متوجه قرمزی بینی می‌شوند که در این زمان سطح استروژن بدن پایین آمده و گرگرفتگی شروع می‌شود.

قرمز شدن ناگهانی بینی و صورت ممکن است ناشی از وزش باد، رطوبت بالا، ورزش شدید، و نیز مصرف داروهای فشار خون باشد.

سابیدن زیاد پوست صورت و حساسیت به کرم‌های پوستی، الکل، غذاهای تند، زیاد قرار گرفتن در برابر نور خورشید قرمزی بینی را بدتر می‌کند.

درمان قرمزی بینی

شیر آب گرم را ببندید. دوش گرفتن با آب داغ، استفاده از سونا وحمام بخار رگ‌های خونی را گشادتر کرده و باعث قرمز شدن بینی در تمام روز می‌شود.

به آرامی صورت را بشویید. با آب و صابون ملایم و با نوک انگشتان صورت را بشویید. از حوله زبر بپرهیزید و بعد از خشک کردن صورت با پارچه‌ای لطیف، مایعی مرطوب‌کننده به آن بزنید؛ فراورده‌های معطر و الکل دار به کار نبرید.

تغییر رنگ بدهید. به کار بردن لوازم آرایش مخصوص تغییر رنگ پوست قرمز بینی را هم از بین می‌برد. مایعات داغ نخورید. پیش از نوشیدن سوپ یا چای داغ، صبر کنید تا خنک شود. مایعات داغ رگ‌های خونی بینی را گشادتر می‌کنند.

غذاهای تند نخورید. الکل و غذاهای تند با گشاد کردن رگ‌های خونی بینی را هم قرمز می‌کنند. یخ بخورید. گذاشتن تکه‌ای یخ در دهان از گشاد شدن بیش از حد رگ‌ها در هنگام ورود به محیطی گرم یا هنگام ورزش جلوگیری می‌کند.

آب سرد به صورت بزنید. شستن صورت با آب سرد در طی روز و هنگام کار از قرمز شدن بینی ممانعت می‌کند. صورت را بپوشانید. پوشاندن بینی با روسری یا شال گردن در روزهای سرد مانع واکنش رگی و قرمز شدن بینی می‌شود. مالیدن کمی وازلین بر روی بینی هم خوب است.

نفس عمیق بکشید. آرامش عصبی به کنترل ترشح آدرنالین کمک زیادی می‌کند. قبل از سخنرانی چند نفس عمیق بکشید و خود را در دریایی از آرامش احساس کنید.

برآمدگی‌ها را درمان کنید. اگر قرمزی بینی با برآمدگی‌های جوش مانند همراه است، پزشک آنتی بیوتیک مناسب همراه با ژل موضعی برایتان تجویز می‌کند. همراهی این دو دارو پاسخ واکنش پوست را کنترل کرده و برآمدگی‌ها را از بین می‌برد. اگر لازم شود، پزشک با لیزردرمانی رگ‌های همیشه گشاد را برداشته و قرمزی را کم می‌کند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.