آیا فایو جی روی سلامت انسان و محیط زیست تاثیر منفی دارد؟

0

دکتر جوزف مرکولا، پزشکی است که سال هاست در زمینه سبک زندگی سالم و طب جایگزین تحقیق کرده و سایتی به همین نام دارد که در آن نتایج تحقیقات و نظرات خود را منتشر می‌کند. او در سال ۲۰۲۰ کتابی در مورد آلودگی امواج الکترومغناطیسی و اثرات بیماری‌زا و مخرب آن‌ها بر سلامت انسانها نوشته است و در آن به اثرات مخرب امواج بر محیط زیست و حیات گیاهی و جانوری نیز پرداخته است.

میدانهای مغناطیسی دستگاههای الکتریکی، کابل‌های برق فشار قوی، امواج وای فای و موبایل و همچنین تکنولوژی جدید و ناشناخته فایو جی- ۵G بخش‌های مهم این کتاب را تشکیل میدهند. او در کتاب خود به اثرات بیماریزای این امواج و میدان‌های مغناطیسی دستگاهها بر سلامتی انسان پرداخته و توصیه‌هایی نیز در این زمینه که مردم چگونه خود را از خطر این امواج محافظت کنند ارائه داده است. از آنجا که فایو جی بعد از کرونا بحث روز محیط زیست است در این مقاله به نقل خلاصه‌ای از از کتاب فوق می‌پردازیم.

فایو جی چیست؟

موبایل‌هایی که اکنون ما از آن استفاده می‌کنیم از نظر تکنولوژیکی ۴G یعنی از نسل چهارم تکنولوژی بیسیم هستند. تکنولوژی جدید فایو جی، نسل پنجم این تکنولوژی است که بسیار برای آن تبلیغ می‌شود و کشور چین در این زمینه پیشتاز است. همه کشورها در صدد جایگزین کردن ۳G ۴G با ۵G هستند. در موج تبلیغاتی شدیدی که شرکتهای ذینفع برای فایو جی به راه انداخته‌اند، دلیل برتری آن را کیفیت بالا و سرعت بیشتر آن به نسبت فور جی عنوان می‌کنند بدون اینکه کوچکترین اشاره‌ای به عوارض آن کنند. اخیرا در یکی از جلسات تفحص مجلس سنای ایالات متحد یکی از سناتورها به نام ریچارد بلومنتال، از نمایندگان صنایع فایو جی در مورد خطرات آنتن‌های فایو جی سوال کرد و آن‌ها جواب دادند تا به حال مطالعه‌ای انجام نشده است.

شبکه ۴G از امواج رادیویی زیر ۶ گیگاهرتز استفاده می‌کند در حالی که فایو جی از امواج رادیویی ۳۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز استفاده می‌کند که امواجی هستند با شدت بسیار بیشتر و به مراتب کوتاهتریعنی با طول موج کمتر و قدرت نفوذ کمتر – که حتی باران و شاخ و برگ گیاهان می‌تواند آن‌ها را کند یا متوقف کند- ولی با اثرات به مراتب خطرناک‌تر برای سلامتی آنتن‌های آن‌ها نیز متفاوت است.

برای برقراری شبکه فایو جی باید از تعداد بسیار بیشتری آنتن و با فواصل کمتر استفاده کرد و این آنتنها به نسبت فور جی باید بسیار نزدیک به محل کار و خانه قرار گیرند. در واقع ما با انبوهی از آنتنها در شهر روبه رو خواهیم شد که در همه جا نصب می‌شود، در بالای تیرهای برق و پست‌های تلفن و بر بام ساختمانها، ایستگاههای اتوبوس، خانه‌ها، ادارات و غیره. این دو مسئله سبب تشدید تاثیر این امواج بر سلامتی بشر از طریق استرس اکسیداتیو شده و می‌تواند موجب بیماری‌هایی مثل اضطراب، افسردگی و آلزایمر شود. به علاوه بسیاری معتقدند که اشکال بزرگ آنتن‌های فایو جی این است که فقط محدود به زمین نیستند بلکه ماهواره‌ها نیز قرار است به کمک آنتن‌های زمینی آمده و نقش آنتن‌های هوایی این شبکه را ایفا کنند. قرار است بیست هزار ماهواره در مداری نزدیک به کره زمین به فضا پرتاب شوند و همچون چتری کره زمین را تحت پوشش امواج قوی این شبکه قرار دهند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

شبکه فایو جی با پوشش فضایی ماهواره‌ها در واقع همه جای کره زمین را تحت بمباران امواج میکروویو قرار میدهد و جایی نمی‌ماند که این تکنولوژی به آن دسترسی نداشته باشد. از این طریق می‌توان همه انسانها را در هر کجای کره زمین که باشند تحت نظارت قرار داد. ادعا میشود که سرعت فایوجی ۱۰ تا ۱۰۰ برابر امواج فورجی است. اما مرکولا معتقد است سرعت، علت اصلی ترویج این فن‌آوری نیست. به علاوه تماشای ویدئو با فایو جی انرژی زیادی مصرف می‌کند. دکتر مرکولا می‌گوید چیزی که باعث روی آوردن به فایو جی شده امکان ردیابی راحت‌تر و کم هزینه‌تر اطلاعات در فایو جی است. مرکولا می‌گوید کار کردن با فایو جی سبب افزایش ورود گازهای گلخانه‌ای به جو زمین می‌شود.

به گفته او همه‌گیری کرونا و پرت شدن حواس مردم به این بیماری باعث شده دولتها و شرکتهای مربوطه از این فرصت طلایی استفاده کرده و با سرعت زیاد اقدام به نصب و راه اندازی این آنتنها کنند. شرایط دورکاری بسیاری از مردم نیز به کمک این شرکتها آمده است تا به این بهانه سطح کره زمین را با این تکنولوژی بپوشانند.

در سال ۲۰۱۹ در ایالات متحده کمیسیونی به نام کمیسیون قانونگذاری نیوهمپشایر برای بررسی اثرات زیست محیطی فائیو جی و اثرات آن بر سلامتی تشکیل شد. این کمیسیون ۱۳ عضو دارد و متخصصانی از رشته‌های مختلف در آن حضور داشتند. آن‌ها اعلام کردند شواهد متعددی وجود دارد که نشان میدهد DNA سلولی بر اثر بمباران با این امواج آسیب می‌بیند. توصیه این کمیسیون این بود که اثرات امواج بین ۳۰۰ مگاهرتز تا ۳۰۰ گیگا هرتز بر سلامت انسان، مورد بازبینی قرار گیرد. در این میان فقط نماینده صنایع بیسیم بود. منافع مالی این صنایع ایجاب می‌کند که واقعیت را به مردم نگویند تا بتوانند بدون هیچ مانعی محصولاتشان را به فروش برسانند.

مورد مشابه این برخورد در سالهای گذشته در مورد دخانیات و مصرف بنزین سرب‌دار هم اتفاق افتاد. تمام تلاش صنایع دخانیات این بود که به مردم ثابت کنند مصرف سیگار برای سلامتی ضرر ندارد. در پوسترهای تبلیغاتی شرکت‌های دخانیات همیشه این پزشکان و دندانپزشکان بودند که به مردم توصیه می‌کردند که کشیدن فلان نوع سیگار هیچ ضرری ندارد. برای نسل امروزی باور کردن اینکه زمانی چنین تبلیغات دروغینی در رسانه‌ها رواج داشت بسیار دشوار است. اما باید بدانیم که صنایع بزرگ همواره چنین کرده‌اند و برای فروش بیشتر محصولاتشان و سود بیشتر به مردم دروغ می‌گویند و به سیاستمداران و دانشمندان رشوه می‌دهند. دکتر جوئل مسکویتس، از دانشگاه برکلی نیز می‌گوید: از آنجا که فایو جی همزمان با فورجی استفاده خواهد شد و جایگزین کامل آن نخواهد بود در نتیجه ما به طور همزمان در معرض هر دو گروه امواج چهار و پنج قرار خواهیم داشت. ترکیب این امواج اثر تشدید‌کننده دارد و این یعنی بیماری‌زایی و آسیب بیشتر برای انسانها و گیاهان و جانوران.

منبع: روزنامه سازندگی

   

پستهای اخیر

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…

ویندوز ۱۱ لو رفت – مرور تصویری برخی ویژگی‌های جدید ویندوز ۱۱ و البته صدای استارت‌آپ جدید…

خبر داغ امروز این است که یک نسخه از سیستم عامل بعدی مایکروسافت، یعنی ویندوز 11 به صورت آنلاین درز پیدا کرده است. روز سه‌شنبه -دیروز- یک کاربر چینی در سایت بایدو، اسکرین شات‌هایی که ادعا می‌کند از ویندوز 11 گرفته، منتشر کرده است. این نسخه…

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.