هزینه استفاده از پهنای باند پیامرسان‌های داخلی یک پنجم می‌شود و شاد شاید دیگر رایگان نباشد!

0

روز گذشته (شنبه ۹ اسفند) مجلس در بررسی بخش درآمدی لایحه‌ی بودجه‌ی سال ۱۴۰۰ تصویب کرد که تعرفه‌ اینترنت برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی، یک‌پنجم تعرفه‌ی اینترنت پیام‌رسان خارجی باشد.

اما تفسیر معاونین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که این مصوبه، ضد رایگان بودن پیام‌رسان‌های داخلی از جمله پیام‌رسان دانش‌آموزی «شاد» است.

عملا اما نمی‌دانیم که طبق توافقات قبلی پیامرسان‌ها با اپراتورهای داخلی، چه تعرفه‌ای برای کاربران هر کدام از این سرویس‌ها در هر اپراتور خواهیم داشت.

از دید کلی اما تصور می‌کنم تنها کشوری باشیم که دیتای اینترنت را به داخلی و خارجی تقسیم می‌کنیم و می‌‌خواهیم کاربرهایی از قشر دانشجو و دانش‌آموز را به واسطه نیازمندی‌شان به سمت استفاده از یکی از این سرویس‌ها، جهت‌دهی می‌کنیم.

کلا بی‌اعتنایی به Net neutrality و گیج کردن کاربران با تعرفه‌گذاری‌های متغیر، چیز ثمربخشی نخواهد بود و به علاوه کمتر پیش می‌آید که کاربران -هر میزان نیازمند- به وسطه تعرفه بیشتر یا کمتر به صورت دیرپا، تشویق به استفاده از سرویسی شود یا سرویسی دیگر را ترک کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

از سوی دیگر به گمان ما آوردن اختلاف دولت – مجلس در مورد چیزهای کم‌اهمیت‌تری نسبت به مهمات کشور، به عرصه سایت‌ها و روزنامه‌ها، باز هم چیز مطلوبی نباشد و بهتر است این دو رویکرد واحد و هم‌افزایی در جهت رفاه شهروندان و کاربران اینترنت را در پیش بگیرند.

ضمن اینکه صاحبان خود سایت‌ها و سرویس‌های داخلی، خودشان یک سمت این معادله هستند و باز من تصور می‌کنم که باید روی کیفیت کارشان تمرکز کنند و نه توافقات ارزان کردن پهنای باند مصرفی برای جلب کاربر موقت.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.