چرا خونریزی شدید رخ می‌دهد و چه درمانی دارد؟

0

انگشتتان را با کارد میوه خوری بریده‌اید و حالا خون آن بند نمی‌آید. دیروز هم به خاطر بریدن صورتتان با تیغ ریش تراشی دیر به سر کارتان رسیدید، آنهم پس از مصرف کلی دستمال کاغذی برای بند آوردن خون آن.

کمتر کسی تا حالا پوست خود را با کارد، تیغ ریش تراشی، یا قیچی نبریده است، ولی خونریزی زیاد این بریدگی‌ها دلیل وارد آمدن آسیب شدید نیست.

پوست سر و صورت پر از رگ‌های خونی ریز است و یک بریدگی کوچک بر روی آن ممکن است خونریزی زیادی را به دنبال داشته باشد.

به طور طبیعی، خون جریان یافته از یک بریدگی کوچک خیلی زود و خودبه خود یا با وسایل ساده بند می‌آید. اگر خونریزی بیش از حد ادامه یابد، ممکن است به علت خوردن آسپیرین باشد که لخته شدن خون را به تأخیر می‌اندازد. بسیاری از کسانی که در معرض خطر سکته هستند برای رقیق کردن خون و پیشگیری از لخته شدن غیرطبیعی آن آسپیرین مصرف می‌کنند. اما همین باعث خونریزی زیاد از بریدگی‌های کوچک می‌شود. خوردن یک آسپیرین ممکن است تا دو هفته بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد.

خوردن وارفارین، که یک داروی ضد انعقادی در درمان بیماری‌های قلبی است، و ویتامین E نیز می‌تواند علت خونریزی شدید از یک زخم باشد.

از دیگر عوامل خونریزی غیرعادی اختلالات هورمونی و آسیب دیدگی رگ‌های خونی در اثر عفونت یا زخم و التهاب معده است.

درمان خونریزی

پزشک شما می‌تواند با بررسی خونریزی زیاد یا طولانی علت آن را پیدا کند. این کار از روی دادن کم خونی فقر آهن، که ناشی از کاهش زیاد خون است، جلوگیری می‌کند.

زخم را بفشارید. در هر خونریزی، روی زخم را با یک پارچه تمیز محکم فشار دهید. این فشار جلو خونریزی را گرفته و لخته شدن سریع آن را امکان پذیر می‌کند. ولی پارچه را به هیچ وجه برندارید، چون حرکت دادن آن سازوکار لخته شدن را برهم می‌زند. اگر خون از پارچه بیرون زد، فقط پارچه دیگری بر روی پارچه قبلی بگذارید و فشار دادن را ادامه دهید.

وقتی خون ظرف ده دقیقه بند آمد، پارچه را بردارید، زخم را با آب و صابون بشویید، روی آن کمی پماد آنتی بیوتیک بمالید، و آن را با یک چسب زخم‌بندی بپوشانید.

نفس عمیق بکشید. دیدن خون، مخصوصا اگر زیاد باشد، در برخی افراد ایجاد وحشت می‌کند. کشیدن چند نفس عمیق و آهسته این وحشت را کم کرده و حتی به لخته شدن سریع ترخون کمک می‌کند.

قبل از جراحی آسپیرین نخورید. پزشکان توصیه می‌کنند که هشت تا ده روز قبل از عمل جراحی با مراجعه به دندان پزشک از خوردن آسپیرین خودداری کنند. ویتامین و ضدانعقادهای دیگر نیز مصرف نکنید. اگر احتیاج به مسکن دارید، استامینوفن بخورید، چون از انعقاد خون جلوگیری نمی‌کند.

از قلم خون بند استفاده کنید. برخی افراد، مثل کسانی که در خطر سکته هستند، باید داروهای ضد انعقاد مصرف کنند. یک بریدگی کوچک یا خون دماغ در این اشخاص باعث از دست دادن خون زیاد می‌شود. قلم خون بند برای اینها بسیار مفید است. ماده مؤثر این قلم‌ها باعث تنگ شدن رگ‌های خونی، جمع شدن پوست، و تسریع انعقاد خون در بریدگی‌های کوچک است.

وسایل برنده را با احتیاط به دست بگیرید. اگر داروی ضد انعقاد مصرف می‌کنید، هنگام کار با وسایل برنده جعبه کمک‌های اولیه با چسب زخم‌بندی را در دسترس داشته باشید. برای احتیاط، دستکش محافظ هم بپوشید. پوشیدن دستکش هنگام خرد کردن سبزی نیز بهتر است. چیزی که بسیار مهم است، هرگز در هنگام استفاده از وسایل برنده عجله نکنید. مثلا با حوصله صورت خود را اصلاح کنید، مخصوصا در تراشیدن موی چانه که بیشتر مستعد بریدگی است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.