چرا نبضم خیلی ضعیف می‌زند؟ درمان آن چیست؟

0

به اندازه کافی می‌خورید، مراقب خود هستید، و احساس سلامت می‌کنید. اما یک روز نبض خود را می‌گیرید… و به جای ضربه‌های محکم نبض، تکان‌های ضعیفی احساس می‌کنید.

نگران شدید؟ چه پیش آمده است؟ فکر می‌کنید قلبتان دارد از کار می‌افتد، یا دچار یک بیماری نادر و عجیب شده‌اید، یا چیزهای دیگر.

شاید هم دچار یک سرماخوردگی ساده شده‌اید. بهتر است فراموشش کنید. پزشکان ضعیف بودن نبض را اگر همراه با علائم دیگر نباشد چیز مهمی نمی‌دانند. ضعیف بودن نبض به تنهایی علامت بیماری نیست و فقط استنباط فرد غیر متخصص و ترسیده است.

خیلی چیزها می‌توانند نبض شما را ضعیف نشان بدهند. در افراد درشت اندام احساس نبض مشکل‌تر است. عصبانیت کمی نبض را تند و ضعیف می‌کند. سردی دست‌ها و نیز اشتباه در تشخیص محل نبض هم آن را ضعیف نشان می‌دهد.

اما چه چیز غیرطبیعی باعث ضعیف شدن نبض می‌گردد؟ به طور کلی، ضعف نبض نشانه پایین افتادن فشار خون است. این حالت نیز در برخی افراد طبیعی است. علل دیگر عبارتند از: کاهش خون و مایعات بدن، استفراغ، بی‌آب شدن بدن، سوء تغذیه، یا زیاده روی در مصرف بعضی داروها.

هر چیز که بتواند جریان خون را بیش از حد کند کند، باعث ضعیف شدن نبض می‌گردد. اما در بیشتر افراد، پیش از ضعیف شدن نبض، علائم دیگری مثل عرق کردن، تنگی نفس، سرگیجه، یا غش روی می‌دهد.

ضعیف بودن نبض، همراه با علائم دیگر، در نارسایی احتقانی قلب دیده می‌شود. در این ناراحتی، قلب در اثر بیماری، آسیب، یا عفونت توان کافی برای تلمبه کردن خون و اکسیژن به تمام بدن را از دست می‌دهد و خون به درون قلب و شش‌ها پس می‌زند؛ در این حال، نبض بسیار ضعیف و سریع می‌شود.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

ضعیف بودن نبض با علائم نگران‌کننده دیگری مثل غش، سرگیجه، ضعف، خستگی، عرق کردن، سختی تنفس، یا اضافه وزن همراه است.

در کنار احساس غش، تعداد نبض بیش از ۱۰۰ یا کمتر ۵۰ ضربان در دقیقه است.

درمان ضعیف بودن نبض

در بیشتر موارد، احساس ضعف نبض چیز مهمی نیست و جای نگرانی ندارد. اما اگر علائم دیگری همراه با آن دیده می‌شود یا زیاد نگران آن هستید، نکات زیر را رعایت کنید.

فشار خون را کنترل کنید. شاید فشار خونتان بیش از حد پایین افتاده باشد. کاهش واقعی فشار خون خود به عوامل دیگری مثل سن، اندازه، و وزن بدن بستگی دارد. فقط پزشک می‌تواند پایین بودن واقعی فشار خون را تشخیص دهد و درمان کند.

داروهایتان را کنترل کنید. همیشه دارو را به مقدار تجویز شده بخورید. مصرف بیشتر یا کمتر از اندازه هر دارو می‌تواند به کاهش فشار خون و ضعیف شدن نبض بینجامد. تغییر مقدار مصرف هر دارو باید با نظر پزشک باشد.

نمک به اندازه بخورید. گاهی به افرادی که فشار خون آن‌ها بیش از حد کم است توصیه می‌شود نمک مصرفی خود را زیادتر کنند یا داروهایی برای آن‌ها تجویز می‌شود که آب را بیشتر در بدن نگاه دارند. اما بیشتر مبتلایان به نارسایی قلبی باید از مصرف نمک خودداری کنند. پزشک باید در این مورد تصمیم بگیرد.

از الکل دوری کنید. الکل به سرعت رگ‌های خونی را گشاد کرده و فشار خون را پایین می‌اندازد و نبض را ضعیف می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.