چگونه مشکل سینوس و سینوزیت خود را حل کنیم؟ علت‌ها و شیوه درمان

0

سینوس‌ها مجموعه‌ای از محفظه‌های توخالی در سر هستند که از بینی تا پشت گونه‌ها و چشم‌ها و پیشانی کشیده شده‌اند. این محفظه‌ها که به طور مداوم مخاط ترشح می‌کنند روزنه‌هایی دارند که در پاسخ به تحریکی مثل سیگار، سرما، یا آلرژی، به سادگی متورم شده و بسته می‌شوند.

وقتی این روزنه‌ها بسته شوند، مخاط ترشح شده نمی‌تواند خارج شود و به صورت مایع در درون حفرات جمع شده و ایجاد فشار و درد می‌کند. بسیاری از مردم گرفتار این ناراحتی سینوس هستند.

دلیل به راحتی گرفتار شدن سینوس‌ها واضح است. روزنه‌ها نه تنها کوچک و مستعد تورم هستند، بلکه جای نامناسبی هم دارند. مثلا سوراخ مربوط به سینوس آرواره بالا در بالای آن و پشت گونه قرار دارد و برای تخلیه آن باید سروته شوید.

علاوه بر انسداد این سوراخ‌ها در اثر سیگارو ویروس، التهاب بافت سینوس در اثر آلرژی و نیز تغییر در فشار هوا، مثلا وقتی هواپیما بر زمین می‌نشیند، نیز باعث بسته شده آن‌ها می‌گردد. عفونت هم می‌تواند رشد بافتی خوش خیمی به نام پولیپ را باعث شود که گرفتاری سینوس را تشدید می‌کند.

سینوزیت – چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

درد سینوس بعد از سه تا پنج روز استفاده از داروهای ضد احتقان خوراکی از بین نرفته است. تب بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد و سرفه هم وجود دارد. بیش از یک یا دو روز سردرد شدید وجود دارد. پلک‌ها متورم شده و تورم در کنار بینی ادامه دارد. ترشحات بینی سبزرنگ یا زردرنگ است. اختلال بینایی مثل تاری دید با دوبینی وجود دارد. درد سینوس بعد از شیرجه رفتن به درون آب شروع شده است.

درمان گرفتاری‌های سینوس و سینوزیت

نگران نشوید، لزومی ندارد برای رفع ناراحتی سینوس سروته شوید. بخور بدهید. نخستین دفاع در برابر درد سینوس بخار مرطوب است. گرفتن دوش آب گرم دو بار در روز به تخلیه سینوس‌ها کمک می‌کند.

می توانید بینی را بخور بدهید. برای این کار، روزی سه بار ظرفی آب را به جوش آورده و از روی اجاق بردارید. حوله‌ای را روی سر و ظرف بیندازید و بخار آب را به مدت ۱۵ دقیقه استنشاق کنید. مراقب باشید که صورتتان لااقل ۵ سانتیمتر از ظرف دور باشد تا نسوزد.

هوای پاک تنفس کنید. اگر در فصل گرده افشانی گل‌ها هستید، پنجره‌ها را ببندید و کمتر بیرون بروید تا دچار گرفتاری سینوس در اثر آلرژی به گرده نشوید.

از افراد سیگاری هم دوری کنید و شب‌ها یک مولد یون منفی در اتاق خواب بگذارید. این دستگاهی برای تمیز کردن هوا است. اگر به هنگام شب بتوانید از مواد سمی و تنش‌زا دوری کنید، روز بهتری را سپری خواهید کرد.

وضعیت خواب را تغییر دهید. با گذاشتن دو قطعه چوب با ارتفاع ۱۵ سانتی متر زیر پایه‌های زیرسری تختخواب آن را بالا بیاورید تا سینوس‌ها راحت‌تر تخلیه شوند.

گذاشتن دستگاه بخور و ریختن چند قطره روغن اوکالیپتوس در آن سینوس‌ها را در شب آرام می‌کند. زیاد هم نخوابید، چون خوابیدن بیش از نیاز بدن به خاطر حالت بدن در این وضعیت گرفتاری سینوس‌ها را بیشتر می‌کند.

ورزش کنید. نرمش روزانه، معمولا یک یا دو بار در روز و به مدت ۲۰ دقیقه، اثر ضداحتقانی بر بینی و سینوس‌ها دارد.

راه رفتن تند اثر بسیار خوبی دارد.

ویتامین بخورید. خوردن روزانه ۳۰۰۰ میلی گرم ویتامین C و ۳۰ میلی گرم روی برای مبتلایان به گرفتاری سینوس خوب است. برخی معتقدند که این مواد تورم بافت را از بین می‌برند. خوردن هر دارو و ویتامین باید با نظر پزشک باشد.

مواد محرک نخورید. شیرینی‌های فشرده، مخصوصا شکلات، اثر التهاب آلرژیایی بر غشاهای بینی و سینوس دارند. گاهی نیز شیر این عارضه را به وجود می‌آورد. دو هفته مشتقات شیر نخورید و ببینید تورم سینوس بهتر می‌شود یا کمک‌های پزشکی.

پزشک ممکن است عفونت سینوس را عامل درد آن تشخیص دهد و کارهای زیر را انجام دهد. درمان عفونت. پزشک با تجویز آنتی بیوتیک مناسب و داروی ضد احتقان عفونت را درمان می‌کند. در روزهای اول ممکن است استفاده از افشانه ضداحتقان را هم توصیه کند، ولی بعد از آن، تأثیری نخواهد داشت و ممکن است تورم را بیشتر کند.

برداشتن پولیپ. اگر سینوس‌ها به طور مکرر دچار عفونت شوند، باید احتمال وجود پولیپ بررسی شود. پزشک با استفاده از یک وسیله نوری درون حفرات سینوس را معاینه کرده و با جراحی پولیپ را از راه بینی برمی دارد. شاید استفاده از داروی استروئیدی را به مدت چند هفته پس از عمل تجویز کند تا از رشد پولیپ جلوگیری شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.