آب سخت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

0

آب ترکیبی است بدون طعم، بی‌بو، بی‌رنگ که از دو گاز هیدروژن که سبک می‌باشد و اکسیژن که یک گاز سنگین و فعال است تشکیل شده و به سه حالت وجود دارد: مایع، جامد که یخ نامیده می‌شود و بصورت گاز که بخار آب نام دارد.

هنگامی که از خواص مختلف آب صحبت می‌کنیم در می‌یابیم که آب بصورتی که در طبیعت موجود است در واقع هرگز خالص نیست، آب موجود در طبیعت متشکل از مواد معدنی محلول، گاز‌های محلول و ارگانیسم‌های زنده می‌باشد. بنابراین بندرت با آبی که بصورت خالص باشد سر و کار داریم.

برای نمونه از نظر شیمیایی آب خالص بدون مزه است، اما همانطور که می‌دانیم اغلب، آب قدری طعم دارد که قسمی از این مزه مربوط به وجود ناخالصی در آب است. قطرات باران که از اتمسفر می‌گذرند، بعضی از گاز‌ها را هنگام عبور جذب می‌کنند. مهمترین این گاز‌ها اکسیژن می‌باشد که بدون وجود آن زندگی برای موجودات آبزی غیرممکن است. از جمله گاز‌های دیگر موجود در آب دی اکسید کربن می‌باشد که بصورت محلول «اسید کربنیک» باعث‌فرسایش سنگ آهک صخره‌ها شده و غار‌ها و گودال‌ها را بوجود می‌آورد.

عمل اسید کربنیک در آب حل کردن آهک و کربنات منیزیم است که این کار باعث بوجود آمدن آب سخت می‌شود. در این نوع آب، صابون به آسانی کف نکرده و چنانچه آنرا بجوشانیم لایه‌ای از آهک در جداره داخل کتری باقی می‌ماند.

علاوه بر گاز‌ها، آب‌های طبیعی دارای نمک‌های محلول هم می‌باشند. آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها نیز شامل مواد غیر آبی «معدنی» هستند که بر روی آب شناورند. آب بر روی زمین با یک چرخه بزرگ انرژی توزیع شده است. خورشید آب اقیانوس‌ها و دریا‌ها را بخار کرده و به درون هوا می‌کشد، در آنجا بخار آب بصورت ابر در آمده و به شکل باران، تگرگ، برف و شبنم بر روی زمین باریده و بدین گونه به دریا باز می‌گردد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.