استالاکتبت چیست و چگونه تشکیل می‌شود؟

0

استالاکتیت‌ها در بسیاری از غار‌ها یافت می‌شوند. برای اینکه ببینیم چگونه تشکیل می‌شوند باید چنین غاری مانند «کارلسباد » در «نیومکزیکو» را ببینیم. نوع صخره‌ها در آنجا سنگ آهکی است این سنگ‌ها نرم بوده می‌توانند بوسیله اسید ضعیف حل شوند. اسیدی که سنگ‌های آهکی را حل کند همراه با آب باران می‌باشد. قطرات باران دی اکسید کربن را از هوا و خاک گرفته و دی اکسید کربن در آب باران به اسید کربنیک تبدیل می‌شود.

تقریبا یک میلیون سال پیش یک قطره باران از سقف غار آویزان شده، همانگونه که آب می‌چکیده حلقه کوچکی از آهک بر روی سقف کریستالیزه شده است. قطره دوم، سوم، چهارم و پنجم در همان محل جدا می‌شود و با گذشت زمان حلقه آهکی تشکیل سنگ یخی کوچکی را داده و بتدریج بزرگ می‌شود.

قطره دیگری از آب به کف غار چکه می‌کند، دوباره بدنبال آن آهک جدا شده و با گذشت زمان هزاران قطره در همان نقطه می‌افتند، توده آهکی بشکل یک سنگ شاخه دار قندیلی در می‌آید. قندیل بتدریج رشد می‌کند.

قطعه سنگ یخی که در سقف بوجود آمده استالاکتیت نامیده می‌شود و سنگ قندیل شاخه دار که در کف غار تشکیل شده است استالاگمیت نام دارد. هر استالاکتیت و استالاگمیت به میزان متفاوتی که بسته به رطوبت غار، درجه حرارت آن و ضخامت سنگ‌های آهکی که در آن قرار دارد، رشد می‌کنند. برخی از استلاکتیت‌ها در سال ۲ سانتیمتر رشد می‌کنند و بعضی دیگر یکصد سال و یا بیشتر طول می‌کشد تا این اندازه رشد کنند. اغلب استالاگمیت‌ها بطرف بالا رشد کرده و با استالاکتیت‌هایی که بطرف پائین رشد می‌کنند برخورد کرده و تشکیل ستونی را می‌دهند.

بزرگترین ستون در «کارلسباد » بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارد، سقف غار‌ها از استالاکتیت‌های توخالی و کوتاه که شبیه کلاه‌های سبدی از کربنات سدیم هستند تشکیل شده‌اند. برخی دیگر سنگ‌های سوزنی شکل براق بر روی دیواره دارند و یا دارای سنگ‌های سنجاق مانند هستند که از سقف آویزان شده‌اند. برخی استالاکتیت‌ها در یک جهت رشد کرده و همانگونه که پائین آمده‌اند، بالا ‌می‌روند. وقتی رسیدن آب به زیر زمین غار متوقف شود، رشد استالاکتیت‌ها نیز متوقف شده و از غار بعنوان غار مرده نام برده می‌شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.