اندازه هر یک از سیارت منظومه شمسی چقدر است؟

0

تفاوت‌های بسیاری بین یک ستاره و سیاره وجود دارد: یک ستاره کره عظیمی از گاز‌های داغ می‌باشد که گرما و نور تولید می‌کنند. یک سیاره کوچکتر از ستاره است که از خود نوری نداشته و در اثر انعکاس نور ستارگان دیگر می‌درخشد. اجازه دهید از نزدیکترین سیاره به خورشید شروع کنیم و به سیارات دورتر برسیم،

اولین سیاره عطارد است، قطر آن ۲۹۰۰ مایل است که تقریبا به اندازه پهنای اقیانوس اطلس است. بنابراین اندازه این سیاره کسری از اندازه زمین است.

سیاره بعدی زهره است اندازه آن خیلی نزدیک به اندازه زمین است. قطر آن ۷۶۰۰ مایل است در حالیکه قطر زمین ۷۹۱۳ مایل می‌باشد. یک واقعیت در مورد زهره این است که این سیاره بصورت معکوس ( یعنی از شرق به غرب) می‌چرخد.

سیاره بعدی زمین می‌باشد و پس از آن مریخ واقع شده است که با یک رنگ قرمز در آسمان می‌چرخد. قطر آن ۲۰۰ مایل است که کمی بیشتر از نصف قطر زمین می‌باشد. قسمتی از سطح آن شبیه ماه است و حفره‌های بزرگی دارد که ظاهرا بوسیله شهاب سنگ‌ها تشکیل شده‌اند. اما کوه‌های آتشفشان و دره‌های بزرگی در این سیاره وجود دارد که ثابت می‌کند فعالیت‌های زمین‌شناسی نیز می‌تواند در آنجا وجود داشته باشد.

سیاره بعدی «مشتری» است که از خورشید دور می‌باشد، تقریبأ ۱۱.۹  سال طول می‌کشد تا این سیاره یکبار بدور خورشید بگردد. مشتری بزرگترین سیاره می‌باشد، قطر آن ۸۸۷۰۰ مایل است که ۱۱ برابر قطر زمین می‌باشد.

سیاره بعدی که آن نیز بزرگ می‌باشد زحل نام دارد. قطر آن ۷۵۱۰۰ مایل می‌باشد که تقریبا ۱۱ برابر قطر زمین است. نکته جالب توجه در مورد زحل وجود گروهی از حلقه‌های سطحی است که دورادور این سیاره می‌باشند، این حلقه‌ها از میلیون‌ها ذرات ریز تشکیل شده‌اند.

سیاره بعدی اورانوس می‌باشد که خیلی بزرگتر از زمین بوده و قطر آن ۳۲۰۰۰ مایل است و تمایل به یک سمت دارد. محور آن در یک زاویه ۹۸ انحراف دارد

انحراف زاویه زمین ۳۲ است. بعد از آن سیاره نپتون است که ۳۰۰۰۰ مایل قطر داشته و آخرین سیاره شناخته شده « Ploto پلوتو» می‌باشد و اعتقاد بر این است که تقریبأ ۱۸۹۵ مایل قطر دارد. این سیاره از خورشید بسیار دور است بطوریکه خورشید مانند یک ستاره درخشان کوچک در آسمان آن ظاهر می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.