انسان‌های غارنشین چه کسانی بودند؟

0

انسان اولیه که هزاران سال پیش زندگی می‌کرد، غار‌ها و پناهگاههائی از سنگ می‌ساخت که خانه او بود. در حقیقت بعضی از غار نشینان اولیه حتى شباهتی هم به انسانهائی که امروزه زندگی می‌کنند ندارند.

آن‌ها انسان‌های نئاندرتال بودند که مغز آن‌ها با ندازه انسان امروزی بود ولی چهره آن‌ها خشن و زمخت و دارای پلک‌های سنگینی بودند. قد آن‌ها فقط کمی بیش از پنج فوت (پا) بوده و مانند انسان امروزی نمی‌توانستند راست بایستند.

این مردم غارنشین یا غار نشینان، باصطلاح خانه دار‌های خوبی نبودند زیرا هر چیزی را که نمی‌خواستند، در کف غار جا می‌گذاشتند. در مدت هزاران سال این توده‌های زباله رویهم کومه شده و گاهی باعث پر و انباشته شدن غار‌ها نیز می‌شدند.

این غار‌ها بزر گئ، تاریک و ترسناک بودند. این انسان‌ها در دهانه غار یعنی در جائی که از باد، باران و برف در امان بودند، زندگی می‌کردند و معمولا به توی غار و اعماق تاریک آن کاری نداشتند

در اواخر دوران یحبندان، انسان‌های کروماگنون که خیلی شبیه انسان‌های امروزی بودند، حرکت خود را بطرف اروپا آغاز نمودند. آن‌ها هم مانند نئاندرتال‌ها که قبل از آن‌ها میزیستند، در دهانه غار‌ها زندگی می‌کردند.

لیکن چون تعداد غار‌ها برای همه کافی نبود، بنابراین بعضی از آن‌ها چادر و خانه هائی برای زندگی در زیرزمین درست کرده بودند. این‌ها همار انسان‌های قدیمی بودند که نقاشی‌های معروف را در غار‌ها نمودند که بعضی از این نقاشی‌ها، در جنوب کشور فرانسه و شمال باختری اسپانیا کشف گردیده است. این نقاشی‌ها کاملا جالب و قابل توجه می‌باشند. آن‌ها پر از تصاویر تداعی‌کننده قدرت بوده و خیلی از حیواناتی را که این غارنشینان صید می‌کرده‌اند مانند: گاو کوهان دار، خرس، گراز وحشی، ماموت و کرگدن، را نمایش می‌دهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.