اورانیوم چیست و چه کاربردی دارد؟

0

اورانیوم مدت بیلیون‌ها سال در کره زمین وجود داشته ولی تا زمانیکه انسان برای اولین بار سعی کرد که از آن بمب اتمی بسازد و از انرژی هسته‌ای بهره‌برداری نماید، اغلب مردم از وجود آن اطلاعی نداشتند. ی ا

اورانیوم فلزی است که بصورت سنگ معدن یافت می‌شود و یکی از سنگین‌ترین عناصر می‌باشد. در حقیقت وجود اورانیوم در سطح کره زمین بیش از جیوه و نقره است، ودر ذخائر زیر زمینی غنی در نقاط مختلف زیادی از جمله کنگو، کانادا، ایالات متحده آمریکا و روسیه پیدا می‌شود.

هنگامیکه به فلز پاک وخالص اورانیوم نگاه می‌کنیم مانند نقره درخشان است، ولی پس از چند دقیقه که در معرض هوا قرار گیرد سطح فلز اورانیوم تیره شده و به رنگ قهوه‌ای در می‌آید. غشاء یا پرده نازکی که تشکیل می‌شود اورانیوم و کسیژن بوده و از قسمت زیرین فلزحفاظت می‌کند. بزرگترین فرق بین اورانیوم و سایر فلزات آنستکه، اورانیوم رادیو اکتیویته طبیعی دارد، بدین معنی که فلز با خارج کردن اشعه‌ای که از اتم اورانیوم بیرون می‌آیند بارامی تغییر شکل پیدا می‌کند. اشعه‌ای که از اتم اورانیوم خارج می‌گردند آلفا، بتاو گاما نامیده می‌شوند.

اتم اورانیوم در اثر تشعشع به عنصر رادیواکتیو دیگری تبدیل می‌گردد. این عنصر هم بنوبه خود، بسبب تشعشع زیاد تغییر پیدا می‌کند و این عمل آنقدر ادامه خواهد داشت که عاقبت تنها عنصر رادیو اکتیو باقی می‌ماند.

در این دگرگونی ۱۴ مرحله وجود دارد، یکی از مراحل ۱۴گانه رادیوم و آخرین مرحله نیز سرب را تولید می‌کند و بعد از آن، این سلسله مراحل پایان می‌پذیرد زیرا سرب رادیواکتیو نیست. برای اینکه در طبیعت اورانیوم تبدیل به سرب شود، بیلیون‌ها سال طول می‌کشد.

اورانیومی که برای ساختن بمب اتمی پاراکتور‌های اتمی برای تولید انرژی اتمی بکار برده می‌شود، از نوع یو-۲۳۵ (۲۳۵-U) می‌باشد. این اورانیوم یکی از اشکال طبیعی اورانیوم بوده و ایزوتوپ خوانده می‌شود. پلوتنیوم که برای تولید انرژی هسته‌ای نیز بکار برده می‌شود، یک نوع فرآورده مصنوعی ( ساخت بشر) از اورانیوم می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.