اکالیپتوس چیست و چه استفاده‌هایی از آن می‌شود؟

0

اکالیپتوس درخت بومی استرالیا می‌باشد که بعضی اوقات بأن «درخت صمغ» نیز می‌گویند این درخت پوسته‌اش رشته رشته می‌شود. در حال حاضر این درخت در اروپا، الجزیره، مصر، هندوستان، آمریکای جنوبی و قسمت‌های جنوبی ایالات متحده آمریکا معرفی و شناخته شده است.

اکالیپتوس از نظر شکل ظاهری یکی از جالب‌ترین درختان است. در بیشتر موارد برگ‌های چرم نما و سفت آن بطور عمودی از درخت آویزان می‌شوند. تنه این درخت بلند و راست بوده و با سرعت قابل توجهی نمو می‌کند. معلوم شده است که یک نهال اکالیپتوس تا ۱۳ فوت (پا) درسال رشد می‌کند! درخت اکالیپتوس را از نظر بلندی، حتی می‌توان با درخت عظیم سکویای کالیفرنیا مقایسه نمود. زیرا درختان اکالیپتوسی هستند که بلندی آن‌ها حتی به بیش از ۶۵۰ یا می‌رسد.

اکالیپتوس درخت بی‌ن‌هایت سودمندی است. چون این درخت بمقدار زیادی رطوبت نیاز دارد، بنابراین غالبا در مناطق با تلاقی کاشته می‌شود. این درخت با کشش آب از باتلاق‌های آلوده به تخم پشه مالاریا، در حقیقت می‌تواند در بعضی از مناطق جهان در مبارزه علیه پشه مالاریا کمک کند.

یکی از چیز‌های قابل توجه درباره این درخت آنستکه داروی بسیار مفیدی را در دسترس بشر می‌گذارد. برگ‌های آن خالدار و دارای منافذی است که روغنی برنگ کاه را که بوی روغن کافور می‌دهد در خود نگاه می‌دارند و‌ بان روغن اکالیپتوس گفته می‌شود. این روغن را بعضی اوقات برای بیمارانی که ناراحتى مجرای تنفسی دارند تجویز می‌کنند.

از روغن اکالیپتوس بعنوان دارو برای بیماری‌های داخلی نیز استفاده می‌شود. روغن اکالیپتوس روی کلیه‌ها اثر کرده و سلسله اعصاب را سست می‌کند بطوریکه تنفس کند می‌گردد. حتی جراحان این روغن را برای ضد عفونی کردن نیز مصرف می‌کنند.

و چوب این درخت قابلیت تطبیق و سازگاری داشته و بادوام می‌باشد. چوب اکالیپتوس از نظر ساختمان بارانداز‌ها و کشتی‌ها با ارزش بوده و همچنین برای قسمت‌های داخلی خانه مورد تقاضای زیاد می‌باشد زیرا چوب آن پس از صیقلی شدن بسیار زیبا و جالب توجه است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.