بزرگترین زمین لرزه دنیا کجا و کی رخ داد؟

0

اگر پوسته زمین خوب سخت نشده باشد، ممکن است تکان بخورد و بطور مداوم بسمت بالا حرکت نماید اما در قسمت‌های سنگی پوسته زمین نقاطی است که بهم متصل نیستند که در اینجا گسل وجود دارد. هنگام شکست یکی از این سنگ‌ها ممکن است توده‌های سنگی با دیگر توده‌های سنگی تماس پیدا کرده و نیروی اصطکاک زیادی ایجاد نمایند. انرژی حاصل از این اصطکاک تبدیل به ارتعاشاتی در سنگ‌ها شده و موجب پیدایش یک زمین لرزه می‌شوند. به دو طریق می‌توان زلزله را از نظر شدت توصیف نمود: اول اینکه از طریق نیروی خود زلزله و دیگر آنکه از میزان خسارات وارده توسط آن. از آنجا که زیان بزندگی مردم و زبان‌های مالی برای مردم ناراحت‌کننده‌تر است.

از مشهورترین این‌ها زمین لرزه ۱۹۰۹ سانفرانسیسکو در آمریکای شمالی بود. آتش سوزی عظیمی به دنبال زلزله بوقوع پیوست، ۷۰۰ نفر از مردم کشته و میزان خسارات مالی در حدود 25 میلیون  دلار بود.

زمین لرزه بزرگی که در فوریه ۱۹۷۱ در لوس آنجلس بوقوع پیوست سبب وارد آمدن میلیون‌ها دلار خسارات به خانه‌ها، مغازه‌ها و جاده‌ها گردید.

از مشهورترین زلزله‌ها در اروپا در شهر «لیسبون» پرتغال که در سال ۱۷۵۵ رخ داد، شهر ویران گردید و حداقل ۳ هزار نفر از مردم کشته شدند.

در سال ۱۹۰۸ در «کالابریا» و «سیسیل » زمین لرزه‌ای باعث کشته شدن ۷۵ هزار نفر از مردم گردید و در سال ۱۹۱۵ در مرکز ایتالیا صد‌ها نفر از مردم شهر‌ها و روستا‌ها آسیب دیده و ۳۰ هزار نفر کشته شدند.

دو زمین لرزه بزرگ که سبب آسیب‌های فراوان گردید، در توکیو در کشور ژاپن و «کانسر پراوینس» چین روی داد. و زمین لرزه توکیو در سال ۱۹۲۳ بیش از یکصد هزار نفر از مردم کشته شده و این شهر و نیز شهر «یوکوهاما » ویران گردید. زمین لرزه چین که در سال ۱۹۲۰ بوقوع پیوست، متجاوز از ۳۰۰۰ مایل مربع را در بر می‌گرفت و دویست هزار نفر در این زلزله جان خود را از دست دادند. ا یک زمین لرزه ممکن است علیرغم بزرگی آن خسارت چندانی در بر نداشته باشد.

بعنوان مثال بزرگترین زلزله‌ای که در ایالات متحده آمریکا ثبت شده کمتر کسی آنرا بیاد می‌آورد که در نزدیکی شهرستان «میسوری» و «نیومادرید» در سال‌های ۱۸۱۱ و ۱۸۱۲ رخ داد و در پی آن ۱۸۷۶ بار جداگانه زمین لرزید و اغلب این لرزش‌ها تا 400 مایل دورتر احساس می‌شد! اما بدلیل کمی تراکم جمعیت خسارت زیادی ببار نیاورد

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / موتور کولر آبی / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.