بلند‌ترین درخت روی زمین چیست؟

0

درختان گیاهان سبز هستند. مانند سایر گیاهان سبز دارای ریشه، ساقه، برگ و دانه می‌باشند. قدیمی‌ترین گیاهان سبز نیز درختانند، بعضی از آن‌ها مانند «سکویا» در شمال غربی ایالات متحده بیش از ۴۰۰۰ سال عمر دارند، این بدان معنی است که قبل از آنکه کلمبوس آمریکا را کشف نماید کاملا رشد کرده بودند.

درختان بزرگترین گیاهان سبزند. بلند‌ترین درختان شناخته شده موجود در روی زمین درخت ماموت عظیم الجثه در کالیفرنیا می‌باشند. یکی از این درختان در جنگل ملی «هوم بولد» رشد می‌نماید و اعتقاد بر این است که بلند‌ترین درخت دنیاست. این درخت بنام « Founder’s tree» بوده و بیش از ۱۱۰ متر بلندی دارد. بعضی از صاحبنظران بر این عقیده‌اند که مدت‌ها قبل درخت اکالیپتوس در استرالیا به بلندی این درختان در کالیفرنیا بوده است ولی امروزه ۱۵ متر کوتاهترند. دو نوع دیگر از درختان شبیه درخت ماموت، صنوبر و سکویا می‌باشند که بعضی از آن‌ها بیش از ۹۱ متر بلندی دارند. ریشه‌های یک درخت نه تنها مواد معدنی و آب را از خاک می‌گیرند، بلکه گیاه را در زمین محکم نگاه می‌دارد و در مورد درختان خیلی بزرگ تا حدی سیستم ریشه‌ای برای استوار نگهداشتن درخت لازم است. آیا می‌دانید که ریشه‌های یک درخت در زیر زمین تقریبأ بهمان اندازه نوک و تاج آن در بالا فضا را اشغال می‌کنند؟ اور امانت داری با ما یک دانشمندان می‌توانند سن یک درخت را بوسیله شمارش حلقه‌های چوب محاسبه کنند. حلقه‌های عرضی در اکثر تنه درختان وجود دارد.

چوب جدید هر سال بصورت یک لایه در خارج از چوب قدیم و زیر پوست درخت تشکیل می‌شود و این لایه ایست که تشکیل حلقه می‌دهد هر حلقه در چوب تنه یک درخت نشاندهنده یک سال عمر درخت می‌باشد چنانکه حلقه‌ها با لایه‌های جدید اضافه می‌شوند، تنه بزرگ و بزرگتر می‌شود.

در یک درخت نه تنها به تنه بلکه به شاخه‌ها و ترکه‌ها نیز حلقه‌هایی اضافه می‌شود. بعضی از قطعات جدید به انتهای نوک ترکه‌ها و شاخه‌ها هر سال اضافه می‌شود، زیرا رشد طولی تنها در نوک شاخه انجام می‌شود. اعضای درخت هرگز دورتر از حدی که از ابتدا در زمین بودند نمی‌روند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.