تاریخچه پرتقال – از چه زمانی انسان‌های شروع به استفاده و پرورش میوه پرتقال کردند؟

0

کسی نمی‌داند که منشاء پرتقال از کجاست. هر چند امروزه در اکثر نقاط گرم دنیا پرورش می‌یابد، ولی چند سالی بیش نیست که این محصول رایج شده است. یونانی‌ها و رومیان در مورد پرتقال اطلاعاتی داشتند و احتمالا این محصول از هندوستان به آسیای غربی و سپس به تمامی اروپا انتقال یافته است. مستعمره نشین‌های اسپانیایی پرتقال‌ترش را به هند غربی برده و از آنجا در سال ۱۵۹۵ میلادی به فلوریدا منتقل شد.

سه نوع اصلی پرتقال عبارتند از: شیرین یا معمولی، ماندارین» و پرتقال‌ترش. ولی به تنهایی در حدود ۹۷ نوع پرتقال شیرین و ماندارین وجود دارد.

انواع پرتقال در نواحی مختلف کشور آمریکا و دیگر نقاط جهان پرورش می‌یابد. بعنوان مثال در کالیفرنیا و آریزونا از نوع شیرین، نوع واشنگتنی پرورش می‌یابد، در فلوریدا انواعی از پرتقال شیرین پرورش داده می‌شود. نوع جالبی از پرتقال شیرین خونی نام دارد که مغز آن برنگ قرمز است، و بطور گسترده در نواحی مدیترانه‌ای پرورش می‌یابد.

پرتقال «ماندارین» که شامل نارنگی نیز هست اکثرا در فلوریدا پرورش داده می‌شود.

تمپل که یک نوع پرتقال با پوست نرم و نازک است، پیوندی از نوع شیرین و ماندارین است.

پرتقال شیرین تا حدی در همه جا پرورش داده می‌شود، ولی اسپانیا تولید‌کننده قسمت عمده این نوع است که بمنظور تجارت استفاده می‌شود. مصرف عمده این پرتقال در تهیه مارمالاد است، زیرا بسیار اسیدی بوده و برای خوردن بعنوان یک میوه، تلخ مزه می‌باشد، ولی مصارف جالبی در تهیه دارو و عطر دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.