تاریخچه گوجه فرنگی – از چه زمانی مردم شروع به استفاده و پرورش گوجه فرنگی کردند؟

0

از نظر گیاه‌شناسی گوجه فرنگی یک میوه است، هیچگونه سؤالی در این زمینه وجود ندارد ولی از آن در سوپ‌ها، سس‌ها و بطرق دیگر در قسمت‌های اصلی غذا استفاده می‌شود. بنابراین به منظور مقاصد تجاری دیوان عالی در سال ۱۸۹۳ گوجه فرنگی را بعنوان یک سبزی دسته‌بندی نمود. گوجه فرنگی در شکل وحشی آن از آمریکای جنوبی از پرو، اکوادور و بولیوی سرچشمه می‌گیرد. مدت‌ها پیش از آنکه حکمت به دنیای جدید پای گذارد، اشکال گوجه فرنگی پرورشی از مکزیک توسعه یافته بود و احتمال دارد گوجه فرنگی مکزیکی اولین گوجه فرنگی بوده باشد که تا آن زمان در اروپا دیده شد.

اولین توصیف قطعی از گوجه فرنگی در اروپا، در ایتالیا در سال ۱۵۵۶ بود که در آنجا سیب طلایی نامیده می‌شد. بدین معنی که نوع زرد رنگ آن اولین نوع شناخته شده در اروپا بود. قبل از پایان قرن شانزدهم گوجه فرنگی در باغ‌های انگلستان، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و کشور‌های اروپای مرکزی پرورش می‌یافت، ولی بعنوان یک تحفه محسوب می‌شد.

تا اواسط سال ۱۷۰۰ میلادی ه مردم بسیاری از کشور‌های اروپایی گوجه فرنگی را بعنوان غذا مصرف می‌کردند و اولین شخصی که آنرا در ایالات متحده پرورش داد توماس جفرسون tomas jefferson» در سال ۱۷۸۱ میلادی بوده اما بسیاری از مردم گوجه فرنگی را سمی می‌پنداشتند تا آنکه در حدود سال ۱۹۰۰ میلادی بعنوان خوراکی مورد قبول عامه واقع شد. گیاه گوجه فرنگی خویشاوندی از گیاهان تنباکو و سیب زمینی است. این گیاه بمدت طولانی برای رشد، به نور، خاک غنی و زه کشی شده نیاز دارد. در اروپای شمالی و شمال ایالات متحده اغلب در خانه‌های گرم در طی فصل زمستان پرورش می‌یابد. همچنین در فلوریدا، تگزاس و مکزیک در طول فصل زمستان گوجه فرنگی زمستانی مادامیکه سبز است چیده شده و با کشتی ببازار‌های شمالی حمل و در راه بازار‌ها رسیده می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.