تنباکو چگونه پرورش داده می‌شود؟

0

گیاه تنباکو بطور معمول تا یک الی دو متر رشد می‌کند. برگ‌های آن بزرگ بوده و در حدود نیم تا یک متر بلندی دارند که با مو‌های بلند و نرم پوشیده شده و دارای شیره چسبنده‌ای می‌باشند.

طرق بسیاری برای پرورش این گیاه وجود داشته ولی همه تنباکو‌های تجارتی احتیاج به مراقبت زیاد دارند. تخم تنباکو پیش از کشت با کود و آرد دانه ذرت و پنبه مخلوط می‌شود، در نواحی گرم لایه‌های تخم با پارچه پنبه‌ای پوشیده می‌شوند، در نواحی سردتر پوشش معمولا شیشه است.

در اکثر نواحی در عرض ۱ الی ۱۰ هفته گیاه تا ۲۰ سانتیمتر رشد می‌کند، در این هنگام ۴ – ۶ برگ ظاهر شده و آماده برای قرار دادن در کشتزار‌هایی که با دقت آماده و کود داده شده‌اند، کاشته می‌شوند. هنگامیکه بوته‌ها شروع به گل دادن می‌نمایند نوک هر یک قطع می‌شود، بدین معنی که سر دانه جوانه‌زده برداشته می‌شود. علت این کار آنست که برگ‌ها کلفت‌تر و پر رنگ‌تر شوند. ۳ یا ۴ ماه بعد از قرار دادن نشاء در کشتزار گیاه آماده درو می‌باشد.

برای این منظور دو روش بکار می‌رود: چیدن برگ رسیده و بریدن ساقه. در روش چیدن برگ، هر برگ به هنگام رسیدن جداگانه کنده شده، هر هفته ۴ -۲ برگ از یک گیاه برداشته می‌شود که این مرحله ۸ – ۵ هفته بطول می‌انجامد. در روش بریدن ساقه تمام گیاه بریده می‌شود.

بعد از عمل درو کردن، تنباکو باید بهبود یابد. هدف این کار خشک کردن برگ‌ها و ایجاد رنگ حقیقی آنهاست. یک برگ تنباکو بوسیله حرارت، هوا با خورشید بهبود می‌یابد. در روش بهبود با بخار، برگ‌های سبز در یک انبار کاه عایق دار کوچک که توسط بخار گرم می‌شود آویزان می‌شوند. تنباکو که با روش بریدن ساقه درو می‌شود بوسیله هوا بهبود می‌یابد، سایر اشکال تنباکو روی چوب‌هایی ردیف شده و در مجاورت خورشید آویزان می‌شوند.

مرحله نهایی در مراقبت تنباکو «aging» می‌باشد. این عمل برای جا افتادن برگ‌ها و بهبود طعم و مزه آن‌ها انجام می‌گیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.