جریان‌های دریایی چیستند و چگونه ایجاد می‌شوند؟

0

توده‌های آبی وجود دارند که همیشه در دریا شناورند. این جریان بسیار پیچیده‌ای است زیرا عوامل زیادی به این جریان کمک می‌کنند. یکی از این عوامل تمایل آب سنگین برای فرو رفتن و آب سبک‌تر برای بالا آمدن می‌باشد. سنگین‌ترین آب از اقیانوس سرد و شور می‌باشد. هنگامی که آب دریا در اقیانوس‌های منجمد شمالی و جنوبی یخ می‌زند، تشکیل می‌شود. مقدار کمی نمک در یخی که در هنگام انجماد تشکیل می‌شود، وجود دارد. آب سرد و شور وقتی که توده یخ تشکیل شده به کف دریا فرو می‌رود بر جای می‌ماند.

شورترین آب در اقیانوس مناطق بین مداری می‌باشد. آب این ناحیه بسیار گرم بوده و بنابراین مانند آب سرد آنچنان سنگین نیست و آب شور کمتری در زیر آن قرار دارد. بنابراین آب در سطح اقیانوس می‌ماند. آب شور بوسیله جریان باد جابجا می‌شود. بعضی مواقع باد و شکل خطوط ساحلی توأما باعث انتقال آب در حال جریان می‌شوند، پس آب تندتر جریان یافته و تشکیل موج می‌دهد.

جریان‌های دریایی شبیه رودخانه‌هایی در دریا هستند. معروف‌ترین آن‌ها «گلف استریم» می‌باشد که به وسیله «بنیامین فرانکلین» کشف شد. «گلف استریم» در اقیانوس آتلانتیک – نزدیک خط استوا۔ شروع می‌شود. باد‌های پیوسته و یکنواخت خط استوا تقریبا همیشه از غرب میوزند. آن‌ها آب شور و گرمی که از جزایر کاریبین می‌گذرد و به طرف خلیج بزرگ که به وسیله فلوریدا ساخته شده و ساحل غربی ایالات متحده انتقال می‌دهند.

آب‌ها روی هم انباشته شده و سپس در قسمت شمالی جریان یافته و از دماغه «تراس» می‌گذرد. در اینجا «گلف استریم» باریک بوده و به سرعت جریان دارد. سرعت آن چند مایل در ساعت است، این جریان دریایی کمتر از ده مایل پهنا داشته و در حدود ۵۵۰ متر عمق دارد. «گلف استریم مانند یک رودخانه روی زمین در یک راه مستقیم جریان ندارد، بلکه همراه با جریان باد بر سطح اقیانوس جاری است، اما بر خلاف یک رودخانه همیشه در همان منطقه یافت نمی‌شود، زیرا هیچ جریان ثابتی ندارد. ا و بسیاری از جریان‌های سطحی مانند «گلف استریم» دارای جریان‌هایی هستند که در زیر آن در حرکتند، که جریان‌های متقابل نام دارند و در جهت عکس اما در همان مسیری که جریان‌های سطحی در حرکتند جریان دارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.