جلبک دریایی چه کاربردی دارد؟

0

در تمام دنیا هرجا که آب دریا باشد، جلبک‌های دریایی را می‌توان یافت. جلبک دریایی در اشکال متنوعی وجود داشته و به یک گروه بزرگ از گیاهان دریای بنام الگ‌ها «گیاهان بدون برگ، ریشه، ساقه یا گل حقیقی» متعلق است، اما آن‌ها شامل رنگدانه‌های سبزی بنام کلروفیل هستند، بنابراین قادرند غذای خود را بسازند و علت اینکه این گیاهان سبز بنظر نمی‌آیند اینست که اغلب کلروفیل بوسیله سایر رنگدانه‌ها پوشیده می‌شود. بنابراین بعضی از جلبک‌ها قهوه‌ای یا قرمز بنظر می‌رسند.

در منطقه معتدل جلبک‌ها به آلگ‌های قهوه‌ای متعلقند. این جلبک در بین خطوط جزر و مد بالا و پائین رشد می‌کند و دارای اجسام شناور حبابی شکل بوده که کودکان از ترکانیدن آن‌ها در بین انگشتان لذت می‌برند. گیاهان بوسیله اجزاء ریشه مانند به سنگ‌ها می‌چسبند.

شکل معروف دیگر جلبک دریایی «کلپ» می‌باشد، که دارای اشکال متنوعی است که عمومی‌ترین آن‌ها، بلند، پهن سفت و تیغی شکل بوده که بوسیله ساقه‌های چرمی مانند به سنگ‌ها می‌چسبند و از دسته جلبک‌هایی هستند که برای انسان قابل استفاده می‌باشند. آن‌ها اغلب بعنوان یک حاصلخیز‌کننده استفاده شده زیرا دارای غلظت زیادی پتاس بوده و علاوه بر آن منبعی لذیذند.

نوع قابل استفاده دیگر جلبک دریایی خزه ایرلندی نام دارد که بیشتر به شکل زبر و چرم مانند می‌باشد. این نوع مقدار زیادی «آگار» که ماده‌ای ژله مانند و بی‌رنگ است تولید می‌کند. در شرق جلبک‌های دریایی متعلق به گروه آلگ‌های قرمز خشک شده و بعنوان غذا مصرف می‌شوند که ارزش غذایی چندانی ندارند ولی شامل مقدار زیادی آگار بوده و در غلیظ کرد سوپ‌ها و ایجاد حجم در سایر غذا‌ها استفاده می‌شوند. د ار

جلبک دریایی همچنین منبع اولیه تغذیه در حیات اقیانوس است. جانوران کوچک دریایی از آن‌ها تغذیه کرده و خود غذای موجودات بزرگتر می‌شوند. جلبک دریایی اکسیژن از دست داده و آب را تمیز نگه می‌دارد. بنابراین می‌توانید ببینید که چرا جلبک کاملا برای بشر سودمند است.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.