جوز هندی چیست؟

0

جوز هندی یکی از معروفترین چاشنی‌های معطر بشمار می‌رود. این نام به هسته میوه این درخت داده شده که یک گیاه استوائی است. غالبا جوزهندی از هند شرقی، هند غربی، جزایر مولوک و برزیل می‌آید. تقریبا ۸۰ نوع درخت و بوته جوزهندی وجود دارد. متداول‌ترین نوع آن درختی است زیبا و همیشه سبز و دارای تنه‌ای است راست که تا ۲۰ پا ارتفاع دارد. این درخت از قاعده تا قسمت فوقانی آن، پوشیده از شاخه‌های زیادی است. گل‌های آن ریز و زرد رنگ بوده و دارای عطری شبیه گل سوسن می‌باشند.

تقریبا پس از هشت سال رشد، درخت جوزهندی ثمر می‌دهد. درخت مزبور ابتدا شکوفه کرده و سپس در تمام طول سال پی در پی بار می‌دهد ولی برداشت عمده محصول در سه نوبت در سال صورت می‌گیرد.

میوه درخت جوزهندی بشکل و اندازه گلابی می‌باشد و موقعیکه می‌رسد به رنگ زرد طلایی است. این میوه دو قسمت دارد یک قسمت گوشتی و قرمز رنگ که به آن پوست جوز گفته می‌شود. بعد در وسط این پوسته هم، یک دانه قرار گرفته که قسمت داخل این دانه همان «جوزهندی) می‌باشد که بعنوان یک نوع ادویه در طباخی مورد استفاده دارد.

و پس از اینکه دانه از پوست جوز جدا گردید. این دانه‌ها را در اجاق گذاشته و حرارت می‌دهند تا اینکه مغز‌های توی دانه‌ها باصطلاح به تلغ تلغ بیفتند. اگرچه جوزهندی معمولا بصورت دست نخورده و کامل صادر می‌گرد تا اینکه عطر و مزه آن از بین نرود، ولی در موقع مصرف آنرا بصورت گرد درمیآورند.

از مغزهائی که از نظر درجه‌بندی پست‌تر می‌باشند پس از سائیدن آن‌ها، روغن تهیه می‌کنند که آن را «روغن جوز» یا «کره جوز» می‌نامند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.