درخت بانیان چیست؟

0

بانیان یکی از درخت‌های عظیم الجثه می‌باشد. اصولا هر چیزی که در طبیعت بطور خارق العاده بزرگ باشد، طبیعی است که مشکلاتی برایش پدید خواهد آمد و در مورد درختان بسیار عظیم هم استثنائی وجود ندارد. برای مثال، یک درخت عظیم الجثه با مسئله کشیدن و جذب رطوبت از ریشه‌ها به قسمت فوقانی خود مواجه می‌باشد. به این درخت نیز باید بسیار نیرومند باشد. برای اینکه هر درخت نمی‌تواند در حالیکه از نظر ارتفاع رشد و نمو می‌کند. تنه باریکی داشته باشد زیرا خواهد شکست. بنا بر این درخت عظیم الجثه‌ای مانند بانیان باید دارای پایه‌ای پهن‌تر باشد که بتواند سنگینی قسمت فوقانی خود را تحمل کند. زیرا اگر شاخه‌ها بزرگ و سنگین باشند، ممکنست تنه درخت را بیک طرف یا طرف دیگر بکشند.

درخت عظیم الجثه بانیان این مشکلات را از طریق جالبی حل کرده است. این درخت از خانواده توت است در هندوستان و مالزی دیده می‌شود.

مهمترین چیز غیر عادی درباره درخت با نیان همانا چگونگی روئیدن شاخه‌های آن است. شاخه‌های این درخت در تمام اطراف آن پخش و منتشر شده و دوروبر تنه آنرا فرا می‌گیرند. بدین ترتیب اگرچه تنه درخت نیز تنومند و قوی می‌باشد، ولی باز هم نمی‌تواند این شاخه‌ها را نگاهداری کند. بنا بر این ریشه‌های اضافی کلفت و ضخیم از زیر شاخه‌ها بیرون آمده و مستقیما داخل زمین می‌گردند.

هنگامی که این ریشه‌ها کاملا در خاک جای گرفتند، خود حائلی برای درخت بوده و بعلاوه تغذیه درخت را بهتر تأمین می‌کنند و بمرور زمان خود آن‌ها تبدیل به تنه‌های جدیدی می‌گردند. علت این امر آنست که درخت بانیان بجای اینکه از طول رشد کند بیشتر نمو محیطی و دایره‌ای شکل دارد. تا اینکه عاقبت از این ریشه‌ها، حجره‌های طاقدار درست می‌شود. زیرا یک درخت بانیان ممکنست که محیطی بطول ۱۰۰۰ فوت پیدا کند.

این حجره‌ها که از ریشه‌های این درخت بوجود می‌آیند در واقع از طرف مردم بصورت پناهگاه و بازار‌های مورد استفاده قرار گرفته و برای داد و ستد در آن‌ها جمع می‌شوند. اگر این ریشه‌ها را قطع کنند از آن‌ها برای ساختن پایه یا تیر چادر و از الیاف آن‌ها برای تهیه طناب می‌توان استفاده کرد.

درخت بانیان نوعی انجیر بسیار ریز نیز تولید می‌کند. هنگامیکه این انجیر‌ها می‌رسند، رنگ قرمز روشنی پیدا کرده و پرندگان و خفاش‌ها از آن تغذیه می‌کنند.

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.