زبان ییدیش چه زبانی است؟

0

از زبان‌های مهم دنیا ییدیش می‌باشد و زبانی است که یهودیان در سرتاسر دنیا به آن زبان صحبت می‌کنند. قبل از جنگ دوم جهانی ۸ میلیون یهودی به این زبان صحبت می‌کردند با حداقل این زبان را بلد بودند.

ولی مگر زبان قدیمی یهودیان، عبری «Hebrew» نبوده است؟ جواب این سئوال مثبت است. عبری زبان علمی، مذهبی و ادبی و نیز زبان مردم اسرائیل می‌باشد.

بسیاری از دانشجویان عبری زبان پیدیش را فقط صحبت می‌کنند و هیچ آموزشی در این زبان ندیده‌اند. در واقع ریشه این زبان در آلمان توسعه یافته. حدود هزار سال پیش بسیاری از یهودیان از فرانسه و شمال ایتالیایی به آلمان غربی رفتند و در آنجا ساکن شدند. در این زمان بود که زبانی «ترکیب یافته از آلمانی، فرانسه و «ایتالیایی» بوجود آمد و زبانی با لهجه‌ای جدید توسعه پیدا کرد. این زبان پیدیش بود، این کلمه از کلمه آلمانی «judisch» منشأ گرفته.

بعد از قرن ۱۹ یهودیان به لهستان و کشور‌های مجاور آن مهاجرت کردند. در اینجا بود که انواع مختلفی از لهجه‌های زبان پیدیش براساس زبان محلی آنجا توسعه پیدا کرد. در بین این لهجه‌ها، لهجه آلمانی پیدیش بیشترین توسعه را داشته است.

زبان «پیدیش» با الفبای عبری نوشته می‌شود و بسیاری از کلمات آن از زبان عبری مشتق شده‌اند، ولی کاملا با آن تفاوت دارد.

نکته مهم در مورد این زبان این است که بیشتر در بین زنان رایج بوده و علت این مسئله این است که در بین یهودیان در آن موقع مردان فقط درس می‌خواندند و آن‌ها زبان عبری را یاد می‌گرفتند، بنابراین زبان «پیدیش» را زبان مادران می‌خوانند.

احتمالا در هیچ زیان دیگری باندازه «Yiddish» از کلمات زبان‌های محلی کشور‌های دیگر وارد نشده. بعنوان مثال، اغلب مردمی که به این زبان صحبت می‌کنند از کلمات انگلیسی carpet»: قالی «hat»: کلاه، «floor»: کف، «dress»: لباس، «Soon»: زود، استفاده می‌کنند. اما در آمریکا عده‌ای از افراد که یهودی هم نیستند از کلمات این زبان استفاده می‌کنند. مثال آن کلمه «Schmaltz» که به معنی بسیار احساساتی می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.