سال طلایی چیست؟

0

در زمان‌های معینی، در نقاط خاصی از دنیا، تمدن به اوج خود رسیده و انسان قادر به انجام کار‌های بزرگ شد. یکی از این ادوار، سال‌های طلایی یونان بود که تقریبا از سال ۹۲۹ تا ۵۰۰ قبل از میلاد ادامه یافت، در اوایل قرن ۱۵، ایرانیان یونان را مورد تجاوز قرار داده ولی یونانیان بپا خاسته و آن‌ها را بیرون راندند. مردم آتن رهبری این جنگ را به عهده داشتند. به همین علت آتن ثروتمندترین و قدرتمندترین ایالت در یونان شد.

آتن از کشتی‌ها ناوگانی ساخت که بزرگتر از مجموعه ناوگان‌های سایر مناطق یونان بود. ثروت بسوی آتن سرازیر شد. مقداری از راه باج‌هایی که سایر ایالات می‌دادند، مقداری از راه تجارت و مقداری از معادن نقره.

جمعیت آتن تا ۴ برابر افزایش یافت. همراه با آن، قدرت، سعادت و هنر در آتن چنان رشد کرد که در تاریخ بی‌سابقه بود.

این سال‌های «پریلکس» بود که بنام رهبر خردمند آتنی نامگذاری شد. در طی این دوران بنای پارتنون، یکی از زیباترین و مشهورترین ساختمان‌های جهان شروع شد. از بین اشخاصی که در این زمان در آتن زندگی می‌کردند از «فیدیاس» مجسمه ساز و «سقراط» معلم و «سوفوکلوس» و «اوریپیدس)» نویسندگانی که بعضی از بزرگترین رمان‌ها را در تاریخ نوشتند، می‌توان نام برد.

هر فردی تشویق می‌شد که برای زیباتر ساختن آتن بکوشد. و بسیاری از شاهکار‌ها خلق شد. نیز بعلت وجود ثروت و قدرت بسیار در آنجا، فرصت کافی برای افراد وجود داشت. شهرنشینان آتن علائق فرهنگی و معنوی بیشتری نسبت به سایر جوامع قبل یا از آنزمان تا بحال داشتند. سال‌های طلایی یونان خزائن و شاهکار‌ها و آثار هنری را خلق نمود که حتی تا به امروز دنیا را تحت تأثیر قرار داده است. بعد‌ها در قرون ۱۵ قبل از میلاد، جنگ بین آتن و اسپارتا و متفقین آن‌ها در گرفت، فرهنگ آتنی رو به زوال گذاشت و سال‌های طلایی پایان گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.