سبزی چگونه مصرف می‌شود؟

0

سبزی گیاهی است که برگ‌های آن برای غذا، دارو، عطر یا چاشنی حذا در پخت و پز مصرف می‌گردد، سبزی‌ها و ادویه‌ها می‌توانند غذای عادی روزانه را به غذای خوشمزه مخصوصی تبدیل کنند. ولی چون بعضی از این سبزی‌ها زیادی معطر یا تند مزه هستند، استفاده دائمی از آن‌ها درست نیست. تند نوع از سبزیجات پر استفاده و مفید بشرح زیر است:

ریحان، سبزی شیرین و ملایمی است که مزه نسبتا تندی دارد و با انواع سالاد‌ها مصرف می‌شود. مریم گلی۱۳۲ با غذا‌های مقوی مصرف شده و دارای مزه‌ای تند و بوی نسبتا معطری است و بعلت بوی خوشی که دارد پنیر را در برگ‌های آن می‌پیچند. سبزی اویشن ۱۳ دارای انواع مختلفی است که در کشور‌های مدیترانه می‌روید، مشهورترین انواع آن اویشن باغی و نوع دیگر آن که بوی لیمو دارد به اویشن لیموئی معروف است. اویشن مقوی بعنوان نوعی چاشنی غذا بصورت تازه یا خشک مصرف دارد. دانه میخک در طباخی یا شیرینی پزی مصرف می‌گردد. در حقیقت آن‌ها گل درخت میخک محسوب می‌شوند که در جزایر مولوک می‌رویند. میخک شیرین و دارای بوی خوشی بوده و می‌توان آنرا بصورت درسته یا گرد شده مصرف نمود.

نعناع از نظر مزه و عطری که دارد مشهور است و نام آن از می‌نتا یا دختر دریا در اساطیر قدیم یونان گرفته شده است. الهه پرسفون برابر افسانه‌های کهن، بخاطر حسادت زیاد رقیب زیبای خود می‌نتارا تبدیل به این گیاه نمود.

نعناع از تیره گیاهانی از قبیل اویشن، مریم گلی مرزنگوش و اکلیل کوهی می‌باشد. معروفترین انواع نعناع نوع آبی آن می‌باشد ولی عموما نعناع باغی را برای تهیه سوس نعناع یا آدامس بکار می‌برند. یک قسم دیگر نعناع مورد توجه گربه‌ها می‌باشد و به این نیره از گیاه نیز تعلق دارد و به آن علف گربه می‌گویند.

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.