سنگ رزتا Rosetta چیست؟

0

یکی از عظیم‌ترین تمدن‌ها در همه قرون تمدن مصر باستان بود. از مدت‌ها پیش بشر به کشف آثار و بنا‌های تاریخی و گنج‌هایی از هر نوع مربوط به مصر باستان کرده بود.  همراه با این اشیاء و بنا‌ها، نوعی خط عجیب کشف گردید، اما کسی نتوانست آنرا بخواند و بنظر می‌رسید راهی برای تجسم معنی آن نباشد. یونانیان قدیم عقیده داشتند که موبدان مصری برای اهداف مقدس این نوشته‌ها را بوجود آورده‌اند. پس آن‌ها را خط تصویری نامیده که بمعنی نوشته‌هایی که به امور اختصاص داده شده می‌باشد.

این نوع نوشته بنام خطوط تصویری معروف شد. پس از یونانیان تلاش زیادی برای درک این نوشته‌ها انجام نگرفت. تا قرن هفدهم زمانیکه بسیاری از دانشجویان روی این موضوع کار کردند، ولی موفقیتی بدست نیاوردند. بعد از آن در سال ۱۷۹۹ کشف جالبی انجام گرفت، لوح‌های سیاه از بازالت که قرن‌ها بود در نزدیکی رود نیل قرار گرفته بود پیدا شد و بنام شهری که در آنجا کشف شده بود سنگ رزتا نام گرفت.

آنچه که باعث شد که سنگ رزتا ارزشمند شود، پیامی بود که به سه زبان مختلف روی آن نوشته شده بود. یکی به زبان یونانی دیگری خط تصویری و سومی یک خط بسیار قدیمی مصر بنام دموتیک که نوعی خط تصویری ساده شده بود.

سال‌ها پس از شروع مطالعه چنین نوشته‌هایی لوح یونانی خوانده و فهمیده شد و بوسیله مقایسه آن با سایر نوشته‌ها، راز خط تصویری که مجهول مانده بود کشف گردید. شخصی که این کار را در سال ۱۸۸۲ انجام داد یک جوان باهوش فرانسوی بنام «Jeam Francois Champollion» بود.

در نتیجه چنین کشفی، مورخین توانستند زندگی، عادات و مذهب مصریان را تا سال ۳۵ قبل از میلاد معلوم نمایند، زیرا خطوط تصویری اولین نوع خط مصری و یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های نگارش می‌باشد.

اساسا این نوع خط، تصویری است. هر عکس نمایانگر یک موضوع است ولی این خط بمرور زمان توسعه یافته. بعدا مصریان لغات و معانی و صدا‌ها را نوشتند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.