سنگ گچ چیست؟

0

مصرف سنگ گچ آنقدر زیاد شده که تولید آن در سال‌های اخیر بیش از دو برابر گردیده است. سنگ گچ در ساختمان‌ها بکار می‌رود زیرا در مقابل آتش و آب بخوبی استقامت می‌کند و بعلاوه ساختمان را در برابر حرارت و سرما حفظ می‌نماید. از قالب‌های سنگ گچ می‌توان میخ عبور داده و یا آن‌ها را مانند چوب اره نمود.

از مخلوطی از سنگ گچ با کمی سیمان و مقدار معینی مواد دیگر، مصالح ساختمانی سبکی درست می‌شود که آنرا «پلاستر» می‌گویند که عموما برای ساختن بنا‌های موقتی بکار می‌رود. : سنگ گچ چیست؟ این ماده معدنی عبارت از سولفات کلسیم می‌باشد که با آب ترکیب گردیده است. نوعی سنگ گچ وجود دارد که شفاف نبوده ولی نور را از خود عبور می‌دهد و بنام «سلنیت» معروف است و قسم دیگری سنگ گچ یافت می‌شود که براقی و شفافیت ویژه‌ای داشته و «آلاباستر» نامیده می‌شود. و اغلب سنگ گچ را از معادنی که دارای بستری ضخیم هستند استخراج می‌کنند.

بعضی از ذخائر سنگ گچ در نزدیکی سطح زمین بوده، در حالیکه برخی دیگر در اعماق زمین قرار دارند. در تکزاس که یکی از ایالات آمریکا می‌باشد. معادن سنگ گچی که ضخامت آن‌ها به صد‌ها پا می‌رسد در مناطقی بو سعت صد‌ها میل مربع، کشف شده‌اند. و از زمان‌های بسیار دور و در دوره مصریان قدیم از سنگ گچ بعنوان یکی از مصالح ساختمانی استفاده می‌شده است. اگر سنگ گچ به تنهائی یا مخلوط با شن یا آهک مصرف شود، می‌توان آنرا قالب‌گیری کرده و بصورت قالب یا پلاستر در آورد و یا می‌توان از آن قالب‌ها یا بلوکهائی که برای ساختن دیوار بکار ‌می‌روند نیز تهیه نمود.

از موارد استعمال سنگ گچ بسیار است و حتی مجسمه سازان، جراحان و دندانپزشکان نیز از آن برای قالب‌گیری استفاده می‌کنند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.