صدف‌های دریایی چگونه تشکیل می‌شوند؟

0

اگر تا بحال کنار ساحل قدم‌زده باشید، احتمالا بر روی شن‌ها صدف‌های دریای را دیده‌اید که با امواج دریا به آنجا کشیده شده‌اند. صدف تقریبا همیشه خالی است زیرا خانه بعضی از جانوران دریایی است که مرده‌اند.

ضمنا صدف‌ها در جنگل‌ها، رودخانه‌ها و استخر‌ها، مانند دریا یافت می‌شوند، زیرا هنگامی که مردم از صدف صحبت می‌کنند، معمولا منظور جانورانی با بدن نرم معروف به نرم تنان می‌باشند. اکثر نرم تنان خارج از بدن نرمشان صدف دارند. صدف اسکلت یک نرم تن بوده و قسمتی از بدن آن است که آن جانور بوسیله عضلاتش به آن می‌چسبد.

نرم تن داخل، هرگز نمی‌تواند صدف خود را ترک کرده و دوباره‌ به ان باز گردد. صدف متشکل از نوعی سنگ آهک است که توسط خود نرم تن ساخته می‌شود. غدد خاصی از نرم تن قادرند سنگ آهک را از آب گرفته و آنرا در اجزاء کوچکی در لبه‌ها و داخل صدف ذخیره کنند. تا همراه با رشد نرم تن، صدف آن نیز از نظر ضخامت و اندازه افزایش می‌یابد.

می‌توانید خطوط رشد را بوسیله رگه‌هایی که موازی با لبه خارجی مشخص شده‌اند ببینید. احتمالا متوجه این خطوط در صدف شده‌اید. سایر خطوط بوسیله برجستگی‌هایی در پوشش نرم تن یا بوسیله عضلاتی در بدن آن ایجاد می‌شوند. صدف نرم تن از سه لایه تشکیل می‌شود. قسمت خارجی با لایه‌ای نازک از ماده شاخی مانند که شامل آهک نمی‌باشد تشکیل شده است. در زیر یک لایه از کربنات آهک است و لایه داخلی ماده مروارید با «nacre» است که از لایه‌های ناز ک متناوبی از کربنات آهک و ماده شاخی مانند تشکیل می‌شود. رنگ صدف از بعضی از غدد نرم تن، که از ماده رنگی تشکیل شده گرفته می‌شود. بنابراین یک صدف ممکن است دارای لکه‌هایی باشد که همه یک رنگ هستند یا بوسیله خطوطی متمایز شده باشند. بعضی از صدف‌ها چنان ریزند که فقط با عدسی درشت‌کننده دیده می‌شوند در حالیکه صدف‌های خیلی بزرگ حتی پوسته‌ای با طول ۴ فوت دارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.