طلا چگونه کشف شد، کجاها پیدا می‌شود و چرا این همه گران است؟

0

احتمالا اولین فلز شناخته شده برای بشر طلا بود. علت آن نحوه پیدایش آن در طبیعت است. انسان از مدت‌ها قبل از ثبت تاریخ آن را می‌شناخت و برای آن ارزش قائل بود. اکنون چگونه طلا پیدا شد؟ اگر هم طلا سنگی گرانب‌ها و نایاب فرض می‌شود، در حقیقت بطور گسترده در طبیعت وجود دارد. مسئله آنست که در اکثر موارد باندازه کافی طلا موجود نیست که استخراج آن سودمند باشد. برای نمونه آب دریا شامل مقدار کمی طلاست ولی این مقدار بسیار ناچیز بوده بطوریکه کسی نمی‌داند چگونه طلا را از دریا جدا کند. هنوز آب زیادی در اقیانوسهاست که کل مقدار طلا در آن‌ها ممکن است به اندازه ده هزار میلیون تن باشد.

طلا بدو شکل موجود می‌باشد. طبیعی، به این معنی که با سایر مواد معدنی ترکیب نشده و در ترکیب با سنگ معدنی سایر فلزات نیست. طلای طبیعی اکثرا در رگه‌های کوارتز یا در توده‌های آهن پریت. یافت می‌شود.

بعضی مواقع کوارتز یا پریت در مجاورت آب و بالا قرار می‌گیرند، ذرات سنگ اطراف تکه‌های طلا شسته شده و تکه‌های طلا تقریبا بصورت خالص دور می‌شوند.

تکه‌ها کم کم شسته شده و بطرف کف دره‌ها رفته و با شن و سنگریزه ترکیب می‌شوند. این شکل طلا، رسوبی یا بجا مانده نامیده می‌شود. زمانیکه بشر اولین بار. طلا را کشف کرد، بصورت رسوبی بود. این ذرات طلا که اندازه‌های متفاوتند، از ذرات کوچک باندازه غبار گرفته تا «welcome stranger» که در استرالیا پیدا شده و نزدیک به ۷۰ کیلو وزن داشت.

طلا اغلب در سنگ معدن سایر فلزات یافت می‌شود. معدن نقره همیشه مقادیری طلا را شامل می‌شود. سنگ معدن مس غالبا در ترکیب با طلا وجود دارد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

امروزه بیشتر طلا بوسیله روش می‌ن‌گذاری شبیه روشی که برای سایر فلزات بکار می‌رود بدست می‌آید. ابتدا حفره‌های عمیق چاه مانندی در داخل زمین بطرف ذخیره طلا حفر می‌شود که ممکن است بیش از یک مایل عمق داشته باشد. سپس سنگ معدن حاصل برروی ارابه‌هایی حمل و به طرف گودال برده شده و بالا آورده می‌شود. سنگ‌ها خرد و دانه دانه شده و سپس توسط واکنش شیمیایی، طلا از سایر مواد استخراج می‌گردد.

سه کشور عمده تولید‌کننده طلا در دنیا، افریقای جنوبی، روسیه و ایالات متحده هستند.

چرا طلا گران است؟

به سه دلیل مردم بهای زیادی به طلا داده‌اند: زیبایی، مفید بودن و کمیابی آن.

اگر آهن به اندازه طلا کمیاب بود احتمالا باندازه آن گرانبها می‌شد.

طلا فلزی نرم و زرد رنگ است و از سنگین‌ترین عناصر شیمیایی می‌باشد.

۲۰۰ سانتیمتر مکعب از این فلز بیش از ۵۶۰ کیلوگرم وزن دارد. از طلا همچنین از جمله فلزاتی است که کار با آن آسان است. طلا بآسانی چکش خورده و شکل داده می‌شود، بطوریکه کمتر از یک گرم آن می‌تواند به شکل صفحه‌ای بمساحت نزدیک به ۲ متر مربع در آید و برخلاف اکثر فلزات طلا در هوا تیره نمی‌شود برای نمونه می‌دانید هنگامی که نقره در معرض هوا قرار گیرد چه اتفاقی روی خواهد داد». طلا روشن و درخشان باقی مانده و شاید به همین دلیل است که انسان‌های اولیه آنرا بارزش می‌دانستند. طلا همچنین یکی از فلزاتی است که حداقل فعالیت شیمیایی را دارد و تنها با مقداری اسید واکنش می‌دهد.

معمول‌ترین استفاده طلا همیشه بعنوان پول بوده، هر چند از فلزات دیگر بجز طلا نیز استفاده می‌شده، ولی ارزش آن‌ها برخلاف ارزش سکه‌های طلا همواره مورد سئوال بوده. تا سال ۱۹۱۹ معیار اندازه‌گیری برای تمام پول‌های دنیا بود. به این معنی که دلار آمریکا، فرانک فرانسه، مارک آلمان و غیره برحسب طلا ارزش کامل داشتند. در هر زمان پول‌ها می‌توانست مبدل به طلا شود. این سیستم بعنوان استاندارد طلا شناخته می‌شود و دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، ولی هنوز در تجارت بین المللی طلا اهمیت دارد.

طلا به عنوان ذخیره‌ای که به تجارت بین المللی کمک می‌کند، استفاده می‌شود.

از طلا استفاده‌های زیادی می‌شود: در حدود ۱۰% طلایی که هر سال تولید می‌شود توسط جواهر سازان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در داندانپزشکی نیز طلا مورد مصرف است. از آنجائیکه طلا جریان الکتریسته را خوب انتقال می‌دهد در انواع مشخصی از اتصالات الکتریکی بکار می‌رود.

کمیابی طلا، بهای آن را بالا نگه می‌دارد. امروزه بیش از نیمی از کل طلا از معادن افریقای جنوبی می‌آید. غنی‌ترین ذخایر طلای دنیا در آنجا در سال ۱۸۸۹ کشف شد.

   

پستهای اخیر

تصاویر سوررئال و پرمعنی لیزا آیساتو

لیزا آیساتو یک هنرمند و نویسنده شناخته شده در زمینه کتاب‌های کودکان در نروژ است. سابقه کار او به سال 2008 برمی‌گردد، زمانی که تعدادی از کتاب‌هایش را منتشر کرد و نیز به دیگر نویسندگان در زمینه تصویرگری کتاب‌هایشان کمک کرد و آثاری را هم به…

تویوتا تصویر واضح و با کیفیتی از پیکاپ توندرا ۲۰۲۲ منتشر کرد

در چند روز اخیر، تصاویری از خودروی توندرا ۲۰۲۲ در اینترنت منتشر شد اما شرکت تویوتا در اقدامی جالب، به جای رد این تصاویر یا اعلام موضعی خنثی، تصمیم گرفت آتش طرفداران این پیکاپ اندازه بزرگ را با انتشار یک عکس رسمی با کیفیت و وضوح بالا،…

مردی که ۴۰ سال بود نابینا شده بود، به کمک ژن منتقل شده توسط یک نوع جلبک، بینایی در حد تشخیص اشیا…

مطابق خبر جالبی که مدتی پیش منتشر شده، یک مرد 58 ساله که نابینا بود، درمان امیدبخشی دریافت کرده که شاید در آینده نزدیک، زندگی افرادی زیادی شبیه او را تغییر بدهد. شدت بینایی این مرد در حدی بود که تقریبا قادر به تشخیص اشیا در روز و شب نبود.…

خشم شهروندان تگزاسی: ترموستات‌های هوشمند با دخالت شرکت‌های توزیع انرژی، دمای خانه‌ها را ۴ درجه بالا…

در فضای مجازی کاربران ایرانی، لطیفه‌ها در مورد حساسیت‌ پدرهای خانواده در مورد مصرف برق زیاد به واسطه استفاده زیاد از کولر و تجهیزات برودتی زیاد است. اما جالب است بدانید که برخی شهروندان تگزاسی هم متوجه شده‌اند که اختیار کنترل دمای منزل خود…

چگونه از اینستاگرام ۴۰۰ هزار دلار درآمد کسب کردم – سرگذشت اریکا کرامر

در دسامبر ۲۰۱۸، من (اریکا کرامر) و شوهرم به طور کامل ورشکسته شدیم. برخی از هفته‌ها توانایی خرید مایحتاج اولیه زندگی را هم نداشتیم؛ چه برسد به هزینه‌های تجملاتی. یک روز صبح، مدام دور صندلی عقب ماشین می‌چرخیدم تا بتوانم راهی برای خرید یک قرص…

چرا ایلان ماسک بسیار موفق است؟ همه‌چیز به این ۵ ویژگی اصلی شخصیت او برمی‌گردد

موفقیت‌های ایلان ماسک بی‌پایان هستند و هریک برای یک کارآفرین خواب رویایی: بنیان‌گذار غول مالی پی‌پال، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا که به معنای واقعی کلمه دنیا را تغییر داد؛ بنیان‌گذار شرکت اسپیس‌ایکس که سعی دارد ما را وارد جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.