طلا چگونه کشف شد، کجاها پیدا می‌شود و چرا این همه گران است؟

0

احتمالا اولین فلز شناخته شده برای بشر طلا بود. علت آن نحوه پیدایش آن در طبیعت است. انسان از مدت‌ها قبل از ثبت تاریخ آن را می‌شناخت و برای آن ارزش قائل بود. اکنون چگونه طلا پیدا شد؟ اگر هم طلا سنگی گرانب‌ها و نایاب فرض می‌شود، در حقیقت بطور گسترده در طبیعت وجود دارد. مسئله آنست که در اکثر موارد باندازه کافی طلا موجود نیست که استخراج آن سودمند باشد. برای نمونه آب دریا شامل مقدار کمی طلاست ولی این مقدار بسیار ناچیز بوده بطوریکه کسی نمی‌داند چگونه طلا را از دریا جدا کند. هنوز آب زیادی در اقیانوسهاست که کل مقدار طلا در آن‌ها ممکن است به اندازه ده هزار میلیون تن باشد.

طلا بدو شکل موجود می‌باشد. طبیعی، به این معنی که با سایر مواد معدنی ترکیب نشده و در ترکیب با سنگ معدنی سایر فلزات نیست. طلای طبیعی اکثرا در رگه‌های کوارتز یا در توده‌های آهن پریت. یافت می‌شود.

بعضی مواقع کوارتز یا پریت در مجاورت آب و بالا قرار می‌گیرند، ذرات سنگ اطراف تکه‌های طلا شسته شده و تکه‌های طلا تقریبا بصورت خالص دور می‌شوند.

تکه‌ها کم کم شسته شده و بطرف کف دره‌ها رفته و با شن و سنگریزه ترکیب می‌شوند. این شکل طلا، رسوبی یا بجا مانده نامیده می‌شود. زمانیکه بشر اولین بار. طلا را کشف کرد، بصورت رسوبی بود. این ذرات طلا که اندازه‌های متفاوتند، از ذرات کوچک باندازه غبار گرفته تا «welcome stranger» که در استرالیا پیدا شده و نزدیک به ۷۰ کیلو وزن داشت.

طلا اغلب در سنگ معدن سایر فلزات یافت می‌شود. معدن نقره همیشه مقادیری طلا را شامل می‌شود. سنگ معدن مس غالبا در ترکیب با طلا وجود دارد.

امروزه بیشتر طلا بوسیله روش می‌ن‌گذاری شبیه روشی که برای سایر فلزات بکار می‌رود بدست می‌آید. ابتدا حفره‌های عمیق چاه مانندی در داخل زمین بطرف ذخیره طلا حفر می‌شود که ممکن است بیش از یک مایل عمق داشته باشد. سپس سنگ معدن حاصل برروی ارابه‌هایی حمل و به طرف گودال برده شده و بالا آورده می‌شود. سنگ‌ها خرد و دانه دانه شده و سپس توسط واکنش شیمیایی، طلا از سایر مواد استخراج می‌گردد.

سه کشور عمده تولید‌کننده طلا در دنیا، افریقای جنوبی، روسیه و ایالات متحده هستند.

چرا طلا گران است؟

به سه دلیل مردم بهای زیادی به طلا داده‌اند: زیبایی، مفید بودن و کمیابی آن.

اگر آهن به اندازه طلا کمیاب بود احتمالا باندازه آن گرانبها می‌شد.

طلا فلزی نرم و زرد رنگ است و از سنگین‌ترین عناصر شیمیایی می‌باشد.

۲۰۰ سانتیمتر مکعب از این فلز بیش از ۵۶۰ کیلوگرم وزن دارد. از طلا همچنین از جمله فلزاتی است که کار با آن آسان است. طلا بآسانی چکش خورده و شکل داده می‌شود، بطوریکه کمتر از یک گرم آن می‌تواند به شکل صفحه‌ای بمساحت نزدیک به ۲ متر مربع در آید و برخلاف اکثر فلزات طلا در هوا تیره نمی‌شود برای نمونه می‌دانید هنگامی که نقره در معرض هوا قرار گیرد چه اتفاقی روی خواهد داد». طلا روشن و درخشان باقی مانده و شاید به همین دلیل است که انسان‌های اولیه آنرا بارزش می‌دانستند. طلا همچنین یکی از فلزاتی است که حداقل فعالیت شیمیایی را دارد و تنها با مقداری اسید واکنش می‌دهد.

معمول‌ترین استفاده طلا همیشه بعنوان پول بوده، هر چند از فلزات دیگر بجز طلا نیز استفاده می‌شده، ولی ارزش آن‌ها برخلاف ارزش سکه‌های طلا همواره مورد سئوال بوده. تا سال ۱۹۱۹ معیار اندازه‌گیری برای تمام پول‌های دنیا بود. به این معنی که دلار آمریکا، فرانک فرانسه، مارک آلمان و غیره برحسب طلا ارزش کامل داشتند. در هر زمان پول‌ها می‌توانست مبدل به طلا شود. این سیستم بعنوان استاندارد طلا شناخته می‌شود و دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، ولی هنوز در تجارت بین المللی طلا اهمیت دارد.

طلا به عنوان ذخیره‌ای که به تجارت بین المللی کمک می‌کند، استفاده می‌شود.

از طلا استفاده‌های زیادی می‌شود: در حدود ۱۰% طلایی که هر سال تولید می‌شود توسط جواهر سازان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در داندانپزشکی نیز طلا مورد مصرف است. از آنجائیکه طلا جریان الکتریسته را خوب انتقال می‌دهد در انواع مشخصی از اتصالات الکتریکی بکار می‌رود.

کمیابی طلا، بهای آن را بالا نگه می‌دارد. امروزه بیش از نیمی از کل طلا از معادن افریقای جنوبی می‌آید. غنی‌ترین ذخایر طلای دنیا در آنجا در سال ۱۸۸۹ کشف شد.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بازیگران سریال به‌یادماندنی «آفیس» را در قالب تصویری گیم GTA یا سریال گیم آو ترونز ببینید!

سریال دفتر یا "The Office" یک سریال کمدی تلویزیونی محبوب آمریکایی بود که از سال 2005 تا 2013 پخش شد. این سریال توسط گرگ دانیلز ساخته شد و توسط ریکی جرویز و استفان مرچنت که در اصل نسخه بریتانیایی سریال را ایجاد کرده بودند، توسعه یافت. سریال…

اگر قرار بود ابرقهرمان‌ها، لباس‌های قرن نوزدهمی می‌پوشیدند

ما عادت کرده‌ایم ابرقهرمان‌ها را در لباس‌های امروز ببینیم و فیلم‌های زیادی هم که بر مبنای کامیک‌بوک‌ها ساخته شده، این تصور را در ذهن ما تشدید کرده‌اند.اما اگر قرار بود همین ابرقهرمان‌ها لباس‌های قرن نوزذهمی می‌پوشیدند، چه می‌شد؟…

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

خانه کوچک هم می‌تواند محل زندگی شادی باشد، اگر چیدمان هوشمند و به‌روز در آن استفاده شده باشد

کسانی که در کودکی در خانه‌های بزرگ زندگی کرده‌اند، چندان میانه‌ای با خانه‌های آپارتمانی ۵۰ - ۶۰ متری که این روزها آنها را هم به سختی می‌شود خرید، ندارند. اما تصور کنید که ساخت و سازها متفاوت بودند و کسی به فکر مصرف‌کننده جوان کم‌درآمد بود و…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد.لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5