عصر حجر چه زمانی بود؟

0

در زمان‌های پیش از تاریخ قبل از اینکه انسان بتواند بنویسد، دورانی بوده است که به «عصر حجر) معروف است. انسان حداقل مدت ۰۰۰ر۲۰۰ سال است که در روی زمین زندگی می‌کند، ولی تقریبا تا ۹۰۰۰ سال پیش نوشتن را شروع نکرد بنابراین دوران ماقبل تاریخ بسیار طولانی بوده است. چون بشر در این دوره ساختن ابزار و آلات سنگی را یاد گرفته است این دوره را عصر حجر می‌خوانند و اوائل عصر حجر را که دورانی بسیار که بوده. «عصر حجر قدیم» نام نهاده‌اند.

اولین ابزار سنگی که بشر ساخته محتملا سنگ بزرگی بوده که تمام اطراف آنرا با وسیله‌ای تیز کرده بوده است. دانشمندان این وسیله را اصطلاحا تبر محکم می‌گویند. همچنین تکه سنگهائی که در اثر خرد کردن سنگ‌ها بدست می‌آمده، بعنوان ابزار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. تیشه دستی و پاره سنگ‌های تیز تنها ابزار انسان‌های عصر حجر بوده که هزاران سال از آن‌ها استفاده می‌نموده‌اند.

بعد، در عصر یخبندان انسانهائی در اروپا زندگی می‌کرده‌اند که دانشمندان آن‌ها را نئاندرتال می‌نامند. این دسته از انسانهائی که در دوران پیش‌تر آن‌ها زندگی می‌کرده‌اند، ابزار بهتری داشته و بطور دستجمعی هم شکار می‌کردند.

پس از نئاندرتال‌ها، انسان‌های کروماگنون که مردمی پیشرفته‌تر بودند آمده‌اند. آن‌ها انواع ابزار و آلات را مانند نوک نیزه، نیزه بلند. آلت تراش و چاقو دارا بوده و همچنین از راه شکار زندگی می‌کردند.

در حدود ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد، تحول شگرفی در روش زندگی بشر پدید آمد. بدین معنی که او کشت و پرورش محصولات را آموخت. این دوره را آغاز نئولیتیک یا « عصر حجر جدید» دانسته‌اند.

در این دوره، او از حیوانات بعنوان منبع غذایی و از پوست آن‌ها برای لباس استفاده می‌کرد. او دسته هائی از حیوانات نگاهداری می‌کرد، خانه می‌ساخت و بزودی هم شروع بساختن چیز‌های تازه‌ای کرد که در طبیعت یافت نمی‌شد.

خاک رس را قالب‌گیری کرده و به بشقاب و ظرف تبدیل نمودند. وقتیکه آنرا می‌پختند، می‌توانستند در اینگونه ظروف پخت و پز نمایند. از پشم و کتان نخ تهیه می‌کردند. تا اینکه زمانی که این انسان‌ها، شروع به کار

و زندگی دسته جمعی کردند. ابتدا دهات و سپس شهرهائی بوجود آمدند و این سرآغاز همان چیزی بوده است که امروزه «تمدن» نامیده می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.