عنصر چیست؟

0

کلیه اشیاء مادی که بر روی کره زمین قرار دارند، از یک عنصر یا عناصر زیادی ترکیب شده‌اند. عناصر عبارت از موادی می‌باشند که تنها دارای یک نوع اتم هستند. و هر عنصر ممکن است دارای بعضی خواصی باشد که عناصر دیگر هم همان خواص را دارا هستند. ولی دو عنصری وجود ندارند که کاملا شبیه بیکدیگر باشند. مثال: گاز‌های هیدرژن و هلیوم هر دو بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌طعم هستند. آن‌ها هر دو سبک‌اند لیکن هلیوم سنگین‌تر است، هیدرژن می‌سوزد در حالیکه هلیوم سوخته نمی‌شود. ان تمام عناصر دارای وزن معینی هستند، آن‌ها می‌توانند جامد، مایع یا بخار باشند، بعضی از آن‌ها در آب حل می‌شوند، برخی از آن‌ها را برای تبدیل از حالت جامد به مایع یا بخار باید تا درجه حرارت معینی حرارت داد. این نوع خصوصیات یا مشخصات را خواص فیزیکی عناصر می‌گویند.

پس از اینکه دانشمندان خواص فیزیکی و شیمیائی عناصر را مورد بررسی قرار دادند، عناصری را که شبیه هم بودند گروه‌بندی نموده و آن‌ها را «خانواده‌های شیمیائی » نام نهادند.

و تمام خانواده‌های شیمیایی از جدول متناوب عناصر ترکیب شده‌اند. آن‌ها بر حسب شماره اتمی تنظیم و مرتب گردیده‌اند. شماره اتمی یک عنصر به تعداد پروتون‌ها و ذرات با شارژ مثبت، که اتم هر عنصر شامل آن‌ها می‌باشد بستگی دارد. اتم هیدرژن یک پروتون دارد و شماره اتمی آن نیز یک می‌باشد، بنا بر این در صدر جدول متناوب قرار می‌گیرد

برخی عناصر را از روی نام اشخاص یا بعضی نقاط یا کشور‌ها نامگذاری می‌کنند مانند: اینشتینیوم، اروپیوم، جرما نیوم، کالیفرنیوم و اسکاندیوم.

در بین عناصر آشنا عناصری مانند مس، طلا، آهن، روی، جیوه، نیکل، پلاتین، قلع، رادیوم و نقره قرار دارند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.