عید پاک چیست؟

0

از جشن عید پاک، روز قیام و رستاخیز عیسی مسیح است که از مهمترین جشن در تقویم مسیحیان است. یکشنبه عید پاک در همان تاریخ در هر سال تکرار نمی‌شود. اما غالبا بین ۲۲ مارس و ۲۵‌آوریل قرار دارد. این روز مصادف است با اولین یکشنبه بعد از اولین ماه کامل، بدنبال ۲۱ مارس که اعتدال ربیعی «روزی از فصل بهار که طول شب و روز برابر است» می‌باشد. تاریخ عید پاک توسط «شورای کلیسای نیقیه» در سال ۳۲۵ بعد از میلاد بنا نهاده شده است.

یکشنبه عید پاک، پایان یک دوره تدارک و آمادگی برای جشن عید پاک بوده، و این یک دوره ۴۰ روزه عبادت و روزه داری است که دوره روزه و پرهیز Lent نامیده می‌شود و با چهارشنبه شرمساری «Ash» شروع و با شنبه مقدس پایان می‌پذیرد، که یک روز قبل از عید پاک است.

این دوره روزه داری، یادبود ۴۰ روز، روزه داری مسیح در بیابان می‌باشد. هفته‌ای که از یکشنبه کامیابی تا یکشنبه عید پاک طول می‌کشد، هفته مقدس است. در طی هفته مقدس عبادت و انجام تشریفات در کلیسا یادبود آخرین روز زندگی مسیح بر روی زمین است. یکشنبه پیروزی «کامیابی» بیانگر روز ورود مسیح به بیت المقدس است. سه شنبه مقدس که «maundy thursday» نامیده می‌شود، نشاندهنده شام آخر است. جمعه خوب، روز به صلیب کشیدن مسیح است و یکشنبه پاک روز رستاخیز مسیح می‌باشد.

یکسری آداب و رسوم وجود دارد که در اطراف عید پاک توسعه یافته است. آیین مربوط به ستایش خورشید در عید پاک می‌تواند نشانه‌ای از جشن بهاران در قدیم باشد که تابش خورشید را جشن می‌گرفتند. پوشیدن لباس نو در عید پاک نشانه زندگی نو است. سنتی که از مراسم غسل تعمید در یکشنبه عید پاک از مسیحیان اولیه باقی مانده پوشیدن لباس سفید بلند کتانی در کلیسا می‌باشد.

رژه خانوادگی و دسته جمعی در روز عید پاک به قرون وسطی باز می‌گردد، مردم در این روز در ییلاقات اطراف شهر قدم می‌زدند و در راه برای عبادت توقف می‌کردند.

البته امروزه این مراسم فرصتی را برای مردم بوجود می‌آورد تا بتوانند لباس‌های بهاری نو را به نمایش بگذارند. از تخم مرغ سمبل عید پاک است، زیرا سمبل زندگی است. ایرانیان و مصریان نیز تخم مرغ را رنگ می‌کنند و در طی روز‌های جشن اول سال با فرا رسیدن بهار آن‌ها را می‌خورند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.