شیر انسان با شیر جانوران دیگر مثلا گاو چه فرقی دارد؟

0

از زمان‌های دور، مردم شیر را بعنوان یک غذا مصرف کرده‌اند و هنوز هم در نقاط مختلف دنیا حیوانات مختلفی منبع شیر می‌باشند. در بریتانیا و در بین مردم انگلیسی زبان شیر را از شتر بدست می‌آوردند و در مصر گاومیش آبی «بوفالو» منبع شیر است، در قسمتی از اسکاندنیاوی، گوزن شمالی شیر را برای مردم تأمین می‌کند و در پرو، ما که نوع شتر کوچک و بی‌کوهانست حیوانی شیر دهنده است و در تبت مردم شیر را از «پاک» می‌گیرند و در بسیاری از کشور‌ها شیر از بز گرفته می‌شود.

آیا تمام شیر‌ها یکسان هستند؟

پاسخ منفی است، هر حیوان شیری را تولید می‌کند که برای بچه خودش مناسب است. شیر گاو برای گوساله فراهم می‌شود نه برای بچه انسان، از آنجائیکه گوساله موجود پست‌تری نسبت به نوزاد انسان است، شیر گاو نیز پست‌تر از شیر انسان می‌باشد.

ولی شیر گاو به اندازه کافی شبیه شیر انسان است بطوریکه نوزاد می‌تواند آنرا نوشیده و سالم و قوی رشد نماید. شیر گاو، قند کمتر، نمک بیشتر و چهار برابر شیر انسان کازئین که یک ماده پروتئینی مهم است، دارد. شیر‌ها بسته به نوع حیوان اختلاف زیادی دارند ولی همیشه شامل چربی، پروتئین، کربوئید ران و مواد معدنی می‌باشند. صرف نظر از نوع شیری که مردم دنیا می‌نوشند، آن‌ها این ماده حیاتی را بمنظور تغذیه فراهم می‌کنند. برای مقایسه اختلاف بین شیر‌ها، بیایید شیر گاو و گوزن را در نظر بگیریم: شیر گاو شامل ۸۷ درصد آب می‌باشد ولی شیر گوزن ۹۸ درصد آب دارد. شیر گاو 4 درصد چربی داشته در صورتی که در شیر گوزن در حدود ۱۷ درصد می‌باشد.

در شیر گوزن، قند به مقدار نصف شیر گاو، کازئین سه برابر و سایر پروتئین‌ها ۵ برابر شیر گاو می‌باشد. بنابراین می‌بینید که شیر گوزن کاملا با شیر گاو متفاوت بوده و هنوز هم مردم شمال اسکاندنیاوی خیلی خوب از آن استفاده می‌کنند.

حتی شیر گاو نیز بسته به نژاد، سلامت گاو و فواصل زمانی بین شیر دوشی مختلف است. شیر نهایی که در هر بار دوشیدن گرفته می‌شود از نظر چربی نسبت به بقیه شیر غنی‌تر است بنابراین انجام عمل شیر دوشی بروش صحیح از یک گاو نسبت به عدم آن، شیر غنی‌تری فراهم می‌سازد.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.