فلز چیست؟

0

در تعریف اینکه فلز چیست امر ساده‌ای نیست. از نظر فیزیکی فلز ماده‌ای است که دارای جلا بوده و هادی خوبی هم برای گرما و نیروی برق بشمار می‌رود. فلزات دارای درجات مختلفی از سختی، تراکم، چکش خوری و نرمی از نظر لوله شدن و غیره می‌باشند.

هر فلز دارای نقطه ذوب معینی است که با سایر فلزات ترکیب شده و تشکیل آلیاز را خواهد داد. باستثنای جیوه، تمام فلزات در درجه حرارت معمولی بصورت جامد هستند.

بعضی فلزات بحالت خالص کشف گردیده ولی بیشتر آن‌ها بصورت ترکیب با عناصر دیگر دیده می‌شوند. این فلزات بصورت سولفید‌ها، اکسید‌ها، کربنات‌ها و سیلیکات‌ها بوده و معمولا با مواد سنگی و خاکی مخلوط می‌باشند. برخی از فلزات متداول که بصورت ترکیب با دیگر سنگ‌های معدنی دیده می‌شوند شامل سرب، روی، آهن، مس، کرم، نیکل و جیوه هستند.

برخی از فلزات آنقدر نادر و کمیاب هستند که برای بدست آوردن مقدار کمی از حالت خالص آن‌ها باید از مقدار زیادی سنگ معدن بوزن چندین تن استفاده نمود. رادیوم یکی از این فلزات است. علم بدست آوردن فلزات از سنگ معدنی را «استحراج فلزات» می‌خوانند.

خیلی از فلزات هنگامیکه در حالت خالص هستند، دارای خواصی نامطلوب می‌باشند. بهمین جهت فلزاتی که امروزه زیاد مورد استفاده می‌باشند.

بیشتر بصورت آلیاژ یا ترکیب هستند. آلیاژ‌ها عبارتند از نقره، طلا، سکه‌ها | و ظروف آلومینیومی و غیره. آهن خالص بسیار نرم بوده و ارزش زیادی ندارد بنابراین غالبا بصورت فولاد که یک ترکیب فلزی می‌باشد، مورد مصرف دارد.

فلزات معدودی وجود دارند که ولو بمقدار خیلی کم، برای زندگی حیوانی ضروری هستند. از این فلزات آهن، پتاسیم، کلسیم، منزیوم و سدیم را می‌توان نام برد. بدن انسان حتى مقادیر بسیار کمی از فلزات یعنی مس، آلومینیوم و منگنز رانیزبمصرف می‌رساند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.