قارچ سمی چگونه تکثیر پیدا می‌کند؟

0

بعضی اوقات بنظر می‌رسد که قارچ سمی بنحو سحرآمیزی پس از یک روز بارانی یکباره روی چمن‌ها ظاهر می‌شود، ولی البته در این کار سحر و جادوئی دخالت نداشته و این قارچ‌ها از هاگ بوجود می‌آیند. بعلاوه قارچ سی و غیر سمی عینا یکسان بوده و تفاوتی بین آن‌ها نیست

یک قارچ معمولی عبارت از ساق‌های استوانه‌ای است که کلاهک دایره شکلی آنرا نگاهداری می‌کند. در روی ساقه قارچ قسستی قرار گرفته که بنام حلقه معروف است. چنانچه از قسمت استوانه‌ای نور به حاشیه زیرین کلاهک قارچ تابیده شود شیارهائی دیده می‌شوند و در این قسمت است که هاگ‌ها بوجود می‌آیند.

‌هاگ دارای همان عمل دانه یا تخم گیاه است ولی نباید با دانه اشتباه شود. هاگ‌ها بمقادیر زیادی تولید می‌شوند و در حقیقت هر قارچ هاگ‌های زیادی بوجود می‌آورد که با وزش باد پراکنده شده و در نقاط مناسب شروع بروکیدن و تولید قارچ جدید می‌کنند.

اگر هاگ قارچ در جایی که گرم و مرطوب بوده و مواد غذائی در آنجا وجود داشته باشد بیفتد چون موجودی تک سلولی است. بنا براین شروع به جذب مواد غذائی می‌کند. سپس این سلول با تقسیم خود آنقدر نمو می‌کند که

بصورت زنجیر درازی از سلول در آمده و کاملا شبیه یک رشته طناب می‌گردد. به هر رشته از این زنجیر (حیفا » و به اجتماع یا دسته‌ای از آن ( می‌سلیوم» گفته می‌شود. در نقاط مختلف از هر «می‌سلیوم» یا رشته‌های سلول قارچ، اجسام کروی شکل بسیار‌ریزی که از ته سنجاق بزرگتر نیستند بوجود می‌آیند که به قارچ تبدیل می‌شوند.

بنابراین هنگامی که می‌بینید که قارچ‌های سمی و غیر سسی ظاهرا بطور ناگهانی در روی زمین سبز می‌شوند. این در حقیقت پایان عملی است طولانی که با جدا شدن‌ها گهائی از قارچهائی که در فواصلی دور قرار داشته‌اند. آغاز شده است. .

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.