در قسمت‌های داخلی و مرکزی زمین چه چیزهایی وجود دارند؟

0

از آنجا که دانشمندان و حتی ابزار قادر نیستند که به اعماق زمین بروند، لذا مجبورند جهت بدست آوردن اطلاعات در مورد قسمت‌های درونی زمین از روش‌های دیگر استفاده نمایند.

از جمله این روش‌ها مطالعه انفجار‌های آتشفشانی است. این انفجار‌ها با خود گاز‌های داغ و سنگ‌های مذاب را بالا می‌آورند که نشان می‌دهد قسمت‌های درونی زمین داغ است. روش دیگر مطالعه زمین لرزه‌ها می‌باشد. امواج زلزله به ما تصویری از زمین از نوع تصاویر اشعه X می‌دهد.

با وقوع یک زمین لرزه انواع متفاوتی از ارتعاشات از سنگ‌ها در تمام جهات گسترده می‌شوند که این امواج موسوم به امواج زلزله می‌باشند. سرعت آن‌ها در مواد مختلف متفاوت بوده و جهت آن‌ها نیز هنگامی که از یک نوع سنگ به نوعی دیگر ‌می‌روند تغییر می‌کند.

بوسیله مطالعه این امواج با وسایل بسیار حساس، دانشمندان می‌توانند اطلاعاتی، راجع به قسمت‌های درونی زمین بدست بیاورند.

دانشمندان یاد‌آوری کرده‌اند که در عمق ۱۸۰۰ مایلی یک تغییر ناگهانی در مسیر حرکت امواج زلزله ایجاد می‌شود، جهت نوعی از امواج تغییر کرده و نوع دیگر کاملا متوقف می‌شود. بنابراین باید دگرگونی زیادی در مواد تشکیل دهنده در این قسمت زمین وجود داشته باشد.

علت این امر تا حدی مربوط به موادی است که امواج از درون آن‌ها عبور می‌کنند، لذا این نیز نشانه دیگری برای نشان دادن آنچه که داخل زمین وجود دارد، می‌باشد.

در اینجا خلاصه نظریات در مورد آنچه که در درون زمین وجود دارد آورده شده است:

بالاترین لایه بعنی پوسته زمین از سنگ‌های جامد تشکیل شده است. پوسته زمین ۲۰ تا ۳۰ مایل ضخامت در زیر دارد و ضخامت پوسته در زیر اقیانوس‌ها در حدود ۳ مایل می‌باشد. در زیر پوسته لایه پوششی قرار دارد که آنهم از سنگ‌های جامد ساخته شده. این قسمت تقریبا تا ۱۸۰۰ مایلی عمق زمین ادامه دارد. درونی‌ترین قسمت زمین هسته می‌باشد، یک هسته مایع بیرونی وجود دارد که بطور عمده از آهن و نیکل ساخته شده و در داخل آن یک هسته درونی است که از نوع فلزات جامد می‌باشد و در حدود ۱۹۰۰ مایل قطر دارد.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.