منظور از قشقرق در کودکان چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

0

قشقرق (Temper Tantrums) قشقرق یک وضعیت رفتاری بسیار شایع در کودکان است.

قشقرق به شکل اپیزود‌های خشم و درماندگی بوده که تظاهر آن به صورت‌های زیر است:

۱۔ جیغ زدن، لوس کردن، کوبیدن پا و سر به زمین، مشت زدن و به زمین افتادن

۲- حبس کردن نفس، استفراغ کردن و رفتار‌های تهاجمی مثل گاز گرفتن

علت قشقرق

قشقرق یک مرحله طبیعی از تکامل کودک است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

انواع: قشقرق به دو نوع طبیعی (تیپیک) و غیرطبیعی (آتیپیک) تقسیم‌بندی می‌شود.

نوع آتیپیک: با خشونت، تخریب، جراحت و رفتار‌های تهاجمی همراه هستند. نوع آتیپیکال ممکن است با اختلالات خواب، مشکلات یادگیری، ADHD، أوتیسم، استرس‌های خانوادگی و اختلالات خلقی همراه باشند.

اپیدمیولوژی: قشقرق در کودکان ۱ تا ۴ ساله شایع است. شدت قشقرق در اواخر ۳ سالگی به پیک خود می‌رسد. شیوع قشقرق در دختر‌ها و پسر‌ها، یکسان است.

سیر قشقرق: تعداد اپیزود‌های قشقرق با افزایش سن، کاهش می‌یابد، در حالی که مدت زمان هر اپیزود با افزایش سن، زیاد می‌شود.

ارزیابی و بررسی

۱- ابتدا باید سایر مشکلات رفتاری Rule out شوند به ویژه سلامت و بهداشت روانی والدین

۲- گرسنگی، خستگی، فعالیت فیزیکی ناکافی و هیجانات بیش از حد در کودک می‌تواند موجب قشقرق شود.

۳- معاینه کامل کودک از جمله معاینه بالینی، شنوایی و تکاملی باید انجام شوند. تأخیر در گفتار زبان می‌تواند موجب تشدید قشقرق گردد.

۴- اختلالات خواب باید بررسی گردند. ۵- غربالگری آنمی فقر آهن و مسمومیت با سرب باید انجام شوند.

در بیشتر کودکانی که به قشقرق مبتلا می‌شوند هیچ بیماری طبی زمینه‌ای وجود ندارد.

کودکانی که عقب ماندگی ذهنی دارند ممکن است هنگامی که سن تکاملی آن‌ها به ۴-۳ سال رسید، دچار قشقرق گردند.

درمان

۱- درمان با آموزش به والدین در مورد قشقرق آغاز می‌شود. باید به آن‌ها تأکید کنیم که قشقرق طبیعی یک فاز طبیعی تکامل است.

٢- والدین باید متوجه بشوند وظیفه آن‌ها این است که در هنگام ناکامی و عصبانیت کودک به او کمک کنند تا خودش را کنترل کند. والدین با پیشگیری از گرسنگی، خستگی، تنهایی یا تحریک بیش از حد می‌توانند از ایجاد قشقرق در کودکشان جلوگیری کنند.

۳- رفتار مطلوب کودک در مهد کودک و قشقرق او در خانه می‌تواند نشان دهنده نیاز او به جلب توجه والدین یا ناشی از خستگی باشد.

۴- زیربنای درمان، کشف استرس زمینه‌ای است، زیرا بسیاری از استرس‌ها قابل حذف می‌باشند. گاهی اوقات والدین با تسلیم در مقابل تقاضا‌های کودک، ناخواسته رفتار قشقرق را تقویت می‌کنند مثلا کودک ۲ ساله یاد می‌گیرد که هر وقت جیغ بکشد مادرش نوشابه به او می‌دهد.

۵- رفتار مثبت والدین و اجتناب از رفتار‌هایی مشابه قشقرق (مثل فریاد کشیدن) و دوری از تنبیه بدنی به درمان قشقرق کمک می‌نماید. والدین باید به کودک حق انتخاب‌های قابل قبول بدهند.

۶- پرت کردن حواس کودک از موضوع یا اتفاقی که باعث ناکامی شده است روش مؤثری برای جلوگیری از قشقرق است. بیرون آوردن فیزیکی کودک از محیطی که مرتبط با مشکل کودک است، گاهی مؤثر واقع می‌شود.

۷- استراتژی‌های رفتاری شامل تغییر رفتار با کمک تقویت مثبت و منفی و خاموشی (Extinction) می‌باشد. در طول هفته اولی که مداخله رفتاری شروع شده است، امکان دارد قشقرق افزایش یابد.

   

پستهای اخیر

تصاویر سوررئال و پرمعنی لیزا آیساتو

لیزا آیساتو یک هنرمند و نویسنده شناخته شده در زمینه کتاب‌های کودکان در نروژ است. سابقه کار او به سال 2008 برمی‌گردد، زمانی که تعدادی از کتاب‌هایش را منتشر کرد و نیز به دیگر نویسندگان در زمینه تصویرگری کتاب‌هایشان کمک کرد و آثاری را هم به…

تویوتا تصویر واضح و با کیفیتی از پیکاپ توندرا ۲۰۲۲ منتشر کرد

در چند روز اخیر، تصاویری از خودروی توندرا ۲۰۲۲ در اینترنت منتشر شد اما شرکت تویوتا در اقدامی جالب، به جای رد این تصاویر یا اعلام موضعی خنثی، تصمیم گرفت آتش طرفداران این پیکاپ اندازه بزرگ را با انتشار یک عکس رسمی با کیفیت و وضوح بالا،…

مردی که ۴۰ سال بود نابینا شده بود، به کمک ژن منتقل شده توسط یک نوع جلبک، بینایی در حد تشخیص اشیا…

مطابق خبر جالبی که مدتی پیش منتشر شده، یک مرد 58 ساله که نابینا بود، درمان امیدبخشی دریافت کرده که شاید در آینده نزدیک، زندگی افرادی زیادی شبیه او را تغییر بدهد. شدت بینایی این مرد در حدی بود که تقریبا قادر به تشخیص اشیا در روز و شب نبود.…

خشم شهروندان تگزاسی: ترموستات‌های هوشمند با دخالت شرکت‌های توزیع انرژی، دمای خانه‌ها را ۴ درجه بالا…

در فضای مجازی کاربران ایرانی، لطیفه‌ها در مورد حساسیت‌ پدرهای خانواده در مورد مصرف برق زیاد به واسطه استفاده زیاد از کولر و تجهیزات برودتی زیاد است. اما جالب است بدانید که برخی شهروندان تگزاسی هم متوجه شده‌اند که اختیار کنترل دمای منزل خود…

چگونه از اینستاگرام ۴۰۰ هزار دلار درآمد کسب کردم – سرگذشت اریکا کرامر

در دسامبر ۲۰۱۸، من (اریکا کرامر) و شوهرم به طور کامل ورشکسته شدیم. برخی از هفته‌ها توانایی خرید مایحتاج اولیه زندگی را هم نداشتیم؛ چه برسد به هزینه‌های تجملاتی. یک روز صبح، مدام دور صندلی عقب ماشین می‌چرخیدم تا بتوانم راهی برای خرید یک قرص…

چرا ایلان ماسک بسیار موفق است؟ همه‌چیز به این ۵ ویژگی اصلی شخصیت او برمی‌گردد

موفقیت‌های ایلان ماسک بی‌پایان هستند و هریک برای یک کارآفرین خواب رویایی: بنیان‌گذار غول مالی پی‌پال، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا که به معنای واقعی کلمه دنیا را تغییر داد؛ بنیان‌گذار شرکت اسپیس‌ایکس که سعی دارد ما را وارد جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.