مارچوبه چیست و چگونه می‌روید؟

0

مارچوبه از زمان یونانی‌ها و رومی‌ها بعنوان یکی از بهترین سبزی‌های میز غذا مورد توجه بوده است. نکته عجیب اینجاست که این گیاه هنوز هم، بطور وحشی در سواحل اروپا و سایر نقاط شنی می‌روید. مار چوبه وحشی در حقیقت در استپ‌های روسیه آنقدر فراوان می‌روید که حتی گله‌های گاو را روی آن‌ها می‌چرانند.

از ۱۵۰ نوع مار چوبه که در کشور‌های معتدله و استوائی پخش گردیده، انواع زیادی تنها برای مقاصد تزئینی کاشته می‌شوند. چیز قابل توجه درباره مارچوبه آنست که این گیاه هم جوانه‌های نازک و لطیفی راکه ما می‌خوریم وهم سبزی سرخس مانند را که برای تزئین بکار می‌بریم، هردو را تولید می‌کند. مارچوبه خوراکی را هنگامیکه برگ‌های آن هنوز در حالت غنچه بوده و جوانه آن کمتر از ده اینچ بلندی دارد قطع کرده و بمصرف می‌رسانند.

مارچوبه از خانواده گل سوسن است و انواع زیادی دارد. اگر مارچوبه را بحال خود بگذاریم آنقدر رشد می‌کند که بلندی بوته آن به بیش از دو پا رسیده و شاخه‌های گسترده‌ای پیدا می‌کند که بار آن ابتدا گل‌های ریز سفید درخشان و سپس میوه‌ای حبه‌ای بشکل توت فرنگی است. هنگامیکه محصول جمع‌آوری می‌شود مقداری کنسرو گردیده و مقداری هم تازه و بصورت خوشه با عجله بیازار‌های فروش عرضه می‌گردد. در اروپا مارچوبه غالبا بصورت خشک شده است که می‌توان آنرا در زمستان هم مصرف نمود.

اگر چه مارچوبه لذیذ و خوشمزه است که می‌توان از آن برای تهیه سوپ یا سالاد استفاده کرد ولی دارای ارزش غذایی بسیار کمی است زیرا محتوی مقدار زیادی آب می‌باشد.

مارچوبه را می‌توان بوسیله دانه یا ریشه آن که در زمین نسبتا پست کاشته می‌شود، رویا نید. خاک باید عمیق، پر قوت وشنی باشد. اگر این نبات را قبل از بریدن بمدت سه سال متوالی بگذارند بروید، برای مدتی بیش از و سال هر ساله مقداری محصول خواهد داد ولی هر سال باید به خاک آن کود داده شود تا بازده خوبی تأمین نماید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.