مجسمه ابوالهول چیست و کی ساخته شده است؟

0

اسفنکس یا مجسمه مجمسه ابوالهول در Giza در مصر، نزدیک اهرام قرار دارد.

ابوالهول جانور بزرگی است که در افسانه‌های مردم قدیم متداول بوده است. یونانی‌ها می‌پنداشتند که او دارای سر یک زن، بدن شیر و بال می‌باشد. مصریان عقیده داشتند که از یک شیر بدون بال با سر و سینه یک انسان می‌باشد.

ابوالهول بزرگ مصر، زمانی تپه سنگی بود که از بنای اهرام عظیمی برجای مانده بود، بعد‌ها به شکل یک شیر بزرگ با سر یک انسان تراشیده شد، که دارای ۲۰ متر بلندی و ۷۳ متر طول می‌باشد. احتمالا بصورت پادشاهی بنام«شفرن» پادشاه سلسله چهارم مصر، تراشیده شده بود. در قدیم شیر‌ها در صحرا، خارج از دره نیل زندگی می‌کردند و از آنجا که نیرومند و زیبا بودند، مجسمه سازان مصری، مجسمه‌هایی از آن‌ها بعنوان سمبل برای حفاظت در قسمت ورودی معابد می‌ساختند. بعد‌ها بجای سر شیره تمثالی از پادشاه را حک می‌کردند.

در مصر باستان عقیده داشتند پادشاهان از خدای خورشید که «Ra» نام داشتند، می‌باشند. هر گاه پادشاهی می‌مرد، او تصور می‌کرد که خدای خورشید می‌شود، بنابراین ابوالهول عظیم که سمبل پادشاه بعنوان خدای خورشید است، از اهرام محافظت می‌کند.

هر چند اسفنکس دیگری به عظمت ابوالهول عظیم «جیزه) وجود ندارد، اما بسیاری از پادشاهان، تندیس خود را مانند ابوالهول تراشیده‌اند. در جایی یک اسفنکس بشکل صورت یک زن ملکه «Hatshep Sut» که بر مسند قدرت نشست و حکمرانی کرد، تراشیده شده که ساختار آن بیانگر قدرت ملکه می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.