مردم در زمان‌های قدیم چگونه خیاطی می‌کردند؟

0

دوزندگی عمل اتصال تکه‌ای از یک پارچه به تکه‌ای دیگر بوسیله بخیه زدن با سوزن و نخ می‌باشد. در حال حاضر این عمل موضوع ساد‌های بنظر می‌رسد چنانچه ممکن است تصور شود این عمل یکی از اولین پیشرفت‌های بشر بوده است و در حقیقت همینطور است.

معهذا قبل از رواج سوزن، بافته‌ها دور بدن را پوشانده و تشکیل جامه می‌دادند. ولی با پیشرفت تمدن او نیاز دوختن پارچه‌ها به یکدیگر را احساس کرد و بنابراین سوزن از همان بدو قدیمیترین تمدن‌ها ایجاد شد سوزن‌های اولیه که کشف شده‌اند از استخوان پرندگان، ماهی و برنز ساخته شده بودند.

در مصر باستان آن‌ها نه تنها سوزن و نخ داشتند، بلکه قادر به نقش‌اندازی نیز بوده‌اند و بیش از سه هزار سال پیش هندو‌ها در هند یاد گرفته بودند که چگونه آنچه را که ما امروز لباس دوخته می‌نامیم، بریده و جور کرده و بدوزند. در طی قرون وسطی لباس‌ها خیلی ساده بود، آن‌ها بوسیله بانوی خانه و خدمتکارانش تهیه می‌شد. بعد‌ها وقتی پوشیدن لباس جنبه تجمل پیدا کرد، لازم بود از بخیه‌های محکم‌تر و بیشتری استفاده شود، زیرا لباس‌ها باید بدقت متناسب بدن باشد. البته عمل دوزندگی کاملا بوسیله دست انجام می‌شد. دختران کوچک از بچگی این کار را یاد می‌گرفتند و از هر زن جوانی انتظار می‌رفت که خوب خیاطی کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.