مقایسه دستگاه عصبی با کامپیوتر

0

کامپیوتر خصوصیات مشترک زیادی با دستگاه عصبی دارد، اول از همه باید گفت که تمام آن‌ها دارای مدار‌های ورودی و خروجی است که مدار‌های ورودی با بخش حسی و مدار‌های خروجی با بخش حرکتی دستگاه عصبی قابل مقایسه است.

در کامپیوتر‌های ساده، پیام‌های خروجی به طور مستقیم به وسیله پیام‌های ورودی کنترل می‌شوند، نظیر آنچه که در بازتاب‌های ساده نخاع روی می‌دهد. در کامپیوتر‌های پیچیده‌تر، پیام‌های خروجی هم توسط پیام‌های ورودی و هم توسط اطلاعاتی که از قبل در حافظه کامپیوتر ذخیره شده‌اند، تعیین می‌شوند. این کار مشابه مکانیسم‌های بازتابی و پردازشی پیچیده‌تر مراکز بالاتر دستگاه عصبی ما است. به علاوه، هرچه کامپیوتر‌ها پیچیده‌تر می‌شوند، نیاز به اضافه کردن واحد دیگری به نام واحد پردازش مرکزی، که ترتیب کار‌ها را تعیین می‌کند، بیشتر می‌شود. این واحد، مشابه مکانیسمی در مغز است که به ما اجازه می‌دهد ابتدا توجه خود را به یک فکر، حس یا فعالیت حرکتی و سپس به کار‌های دیگر معطوف کنیم؛ تا اینکه در نهایت توالی پیچیده افکار یا اعمال روی دهند.

با توجه به شباهت اجزای اصلی کامپیوتر‌هایی که کاربری عمومی دارند با دستگاه عصبی انسان، می‌توان گفت که اصولا مغز کامپیوتری است که پیوسته اطلاعات حسی را جمع‌آوری می‌کند و با استفاده از آن‌ها در کنار اطلاعات ذخیره شده، فعالیت‌های روزانه بدن را محاسبه می‌کند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.