میوه‌های سخت پوست از کجا آمده‌اند؟

0

میوه‌های سخت پوست که آن‌ها را مغزدار می‌گویم از نظر اندازه و مزه تفاوت زیادی دارند. گردو با پوست ناهموار و سخت و مدور خود مورد علاقه همه است. در گذشته‌ای بسیار دور شاهزادگان شرقی گردو را بعنوان هدیه برای حکمروایان سرزمین هائی که در آن جا‌ها درخت گردو نمی‌روئید. می‌فرستادند. شاه بلوط نیز برای مدت درازی دارای ارزش و منزلتی خاص بوده است. درختان کهن شاه بلوطی وجود دارند که مشهور است بیش از ۵۰۰ سال عمر دارند. این نوع درخت بویژه در کشور اسپانیا بسیار مورد توجه و علاقه مردم می‌باشد.

نوعی بادام که پوست خیلی سختی دارد و معز آن بسیار خوشمزه است. بادام برزیلی می‌باشد. این بادام سه پهلو بوده و بصورت خوشه‌های بیست تائی یا بیشتر می‌روید و بطور فشرده‌ای در پوسته سخت و مدوری قرار دارد. همینکه مغز آن رسید بزمین می‌افتد و چون درختان این نوع بادام غالبا بیش از یکصد پا ارتفاع دارند. جای شگفتی نیست که چرا بومیان هنگام وزش باد‌های شدید از این درختان دوری می‌کنند!

درخت بادام با شکوفه‌های سفید رنگ، بادام تلخ تولید می‌کند که در ساختن عصاره‌های معطر و دارو مصرف می‌رسد. بادام شیرین از درختی که شکوفه‌های صورتی رنگ دارد و در آسیای باختری، منطقه مدیترانه و کالیفرنیا بوفور می‌روید. بدست می‌آید.

با وجود این با ارزش‌ترین میوه‌های سخت پوست نارگیل است. در ابتدا این درخت فقط در طول سواحل شرقی و در جزایر دریای جنوب میزوئید ولی در حال حاضر در نواحی استوائی کلیه قارد‌های جهان نیز دیده می‌شود.

ارزش غذائی این میوه بسیار زیاد است زیرا محتوی مقدار زیادی روغن و پروتئین می‌باشد.

یکی از میوه‌های سخت پوست مغزدار بومی انگلستان فندق است که بیشتر در ناحیه کنت می‌روید. فندق در پوسته‌های برگدار و بشکل خوشه‌های دو تائی، سه تائی، یا چهار تائی بوده و نام رنگ (فندقی » از رنگ قهوه‌ای روشن این میوه گرفته شده است.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.