نیتروژن یا ازت چیست؟

0

تمام موجودات زنده بطور مداوم در جستجوی ازت هستند که بتوانند در بدن خود آنرا بنحوی بمصرف رسانند. ازت قسمت مهمی از بدن انسان، نبات و حیوان را تشکیل می‌دهد.

ازت قسمت ضروری ماده پروتئینی است که ماده سازنده بدن آدمی بشمار می‌رود. بدون این ماده حیاتی هیچکس نمی‌تواند رشد و نمو نموده یا بافت‌های صدمه دیده و فرسوده بدن خود را ترمیم نماید.

ازت ۷۸ در صد از هوائی راه استنشاق می‌کنیم تشکیل می‌دهد، در حالیکه نسبت اکسیژن ۲۱ درصد می‌باشد. در بالای هر میل مربع سطح زمین در حدود ۰۰۰ر۰۰۰ر۲۰ تن ازت وجود دارد.

. ازت گازی بی‌رنگ، بی‌بو، و بی‌مزه است که فقط مختصری در آب حل می‌شود. وقتی که در شرایطی نظیر سرمای بی‌ن‌هایت زیاد یا تحت فشار زیاد قرار گیرد، تبدیل به مایع می‌گردد. ازت در منهای ۲۱۸ درجه سانتیگراد به مایع تبدیل می‌شود.

برای موجودات زنده بدست آوردن ازت مورد نیاز آسان بنظر می‌رسد زیرا ازت در اطراف آن‌ها یعنی در هوا یافت می‌شود. ولی در طبیعت

فقط نباتات معدودی که به سبزی‌ها معروفند، می‌توانند ازت خالص هوا را مصرف کنند. بدن انسان نمی‌تواند از ازت خالص استفاده کند، ما ازت مورد احتیاج خود را از پروتئین‌ها می‌گیریم، این پروتئین از خوردن بعضی گیاهان یا حیوانات علف خوار بدست می‌آید. ما از ازت نیز تنفس کرده ولی در ریه‌های خود از آن استفاده نمی‌کنیم. ما بطور ساده از آن تنفس کرده و دوباره بدون هیچگونه تغییری آنرا از ریه خود خارج می‌سازیم. کاری را که ازت می‌کند همانا رقیق کردن اکسیژن هوا می‌باشد بطوریکه ما در هر نوبت نتوانیم مقدار خیلی زیادی از آن را مصرف کنیم

ازت فقط هنگامی مفید است که با سایر مواد شیمیائی ترکیب شده و ترکیباتی را درست کند. از نظر شیمیائی ازت غیر فعال است و باآسانی با سایر عناصر ترکیب نمی‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.