والتر رالیج که بود؟

0

تقریبا هر کسی اسم این شخص را شنیده ولی معدودی از افراد در مورد او اطلاعات بیشتری دارند. در زمان الیزابت اول مردان بزرگ زیادی بودند، اما احتمالا رالیج بیشترین استعداد و نبوغ را داشت. او یک سرباز، ملوان، مهاجر، شاعر، درباری، تاریخ‌دان و دانشمند بود. در سال ۱۵۵۶ در «Devon» انگلیس متولد شد. در جوانی در جنگی در فرانسه و بعد‌ها در ایرلند جنگیده بود و مورد توجه ملکه انگلیس، الیزابت اول بود و پست‌های مختلفی در حکومت او گرفته بود.

بعد‌ها رالیج تصمیم گرفت با پولی که از ملکه می‌گیرد کار جالبی انجام دهد، و از آن برای شروع سکونت در آمریکا استفاده کرد و اولین گروه مهاجران را که ۱۰۰ نفر مرد بودند در سال ۱۵۸۵ فرستاد، که در جزایر «Roanoke» در ساحل کارولینای شمالی بمدت یکسال زندگی کرده بودند. این‌ها اولین مهاجرانی بودند که زندگی در دنیای جدید را تجربه کردند. همه مهاجران بعدی، بعد از اولین اقدام به آنجا روانه شدند. بسیاری از اطلاعات اولیه‌ای که در زمینه هندویان، جغرافی آمریکا، زندگی حیوانات و گیاهان آنجا داریم مدیون کوشش‌های رایج می‌باشد. در سال ۱۵۸۵ او دومین گروه مهاجران را روانه آنجا کرد، اما همه در جنگل‌ها گم شدند.

او بسیاری از شعرا و نویسندگان معاصر خود را می‌شناخت و یکی از شاعران برگزیده عصر خود بود. در سال ۱۵۹۵ اولین سفر دریایی خویش را به «گویان» جائیکه امیدوار بود طلا بیابد، انجام داد. وقتی جیمز اول به حکومت رسید رالیج را متهم به خیانت و توطئه علیه خود نمود و او را محکوم به مرگ کرد. حکم او تعلیق شد و به قلعه لندن فرستاده شد تا بقیه عمر خویش را آنجا بگذراند.

او کتابی بزرگ تحت عنوان «تاریخ دنیا » نوشت و آزمایشاتی نیز در زمینه شیمی انجام داد. در سال ۱۹۱۹ امکان ر‌هایی از زندان را پیدا کرد و دوباره با کشتی به «گویان» رفت ولی بجای دستیابی به طلا با اسپانیایی‌ها روبرو گردید و در آنجا اعدام شد. او مردی بود که سیب زمینی را از دنیا جدید به ایرلند آورده و در آنجا عرضه کرد. و نیز کسی بود که استعمال تنباکو را در اروپا رایج نمود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.